Mistrzowie Kodowania Junior
 

 

 

Z radością informujemy, że na pisemne wnioski złożone przez dyrektora przedszkola, nasze nauczycielki pracujące przy projekcie Mistrzowie Kodowania Junior z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały wyróżnione nagrodami:

  • mgr Beata Frankiewicz - Nagroda Śląskiego Kuratora Oświaty

  • mgr Marta Wroniszewska-Lech - Nagroda Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza

  • mgr Magdalena Szamocka - Nagroda Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza
     

Serdecznie gratulujemy i cieszymy się razem z koleżankami!
 


Informacje prasowe o projekcie Mistrzowie Kodowania Junior

1) Rewolucja cyfrowa w przedszkolu (portal miejski Dąbrowa Górnicza)

2) Innowacyjny program edukacyjny w dąbrowskim przedszkolu (Wiadomości Zagłębia)

3) Przedszkolaki będą się uczyć programowania (portal Twoje-miasto.pl)

4) Reportaż TV Telpol (YouTube)

5) Nauka programowania dla przedszkolaków? To proste jak klocki (katowice.wyborcza.pl)

6) Przedszkolaki w telewizji (portal miejski Dąbrowa Górnicza)

7) Kodujące przedszkolaki (Kanał 99 – Twoja Lokalna Telewizja, Będzin)

 


Mistrzowie Kodowania Junior – podsumowanie projektu

W dniu 17.06.2016 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie i zajęcia podsumowujące pilotażową edycję programu Mistrzowie Kodowania Junior. Koordynatorzy tego programu Pani Iwona Brzózka - Złotnicka oraz Pani Blanka Fijołek na to spotkanie zaprosili gości z Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli gminy Dąbrowa Górnicza oraz gmin ościennych, a także dyrektorów przedszkoli i szkół z Dąbrowy Górniczej.

Nabyte w ramach programu, umiejętności prezentowały dzieci z grupy „Pszczółki” pod kierunkiem mgr Beaty Frankiewicz. Tematyką przygotowanych zajęć były 100 urodziny Dąbrowy Górniczej, które nasze miasto obchodzi w tym roku.

 

Przedszkolaki w ramach programu korzystały nie tylko z tabletów, umiejętności nabywały i utrwalały również na macie edukacyjnej. Wykorzystując aplikację Scratch stworzyły grę, w której Dąbrowski Bóbr musiał dojść do celu, jakim był Pałac Kultury Zagłębia. Goście byli pod wrażeniem wiadomości i umiejetności 5-latków.

Program Mistrzowie Kodowania Junior stworzył dzieciom niesamowite możliwości rozwoju poznawczego co będzie z pewnością procentować także w następnych latach.

Fotogaleria


Reportaż TVP Katowice o programie Mistrzowie Kodowania Junior

Miło nam poinformować, że w dniu  4.12.2015 r., odwiedziła nas ekipa TVP Katowice, przygotowująca reportaż o realizowanym w naszym przedszkolu programie Mistrzowie Kodowania Junior.

 

 

 Reportaż jest dostępny online na stronach TVP Katowice. Zachęcamy do jego obejrzenia.


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

 

W dniu 24 listopada 2015 r., grupa "Pszczółki" wraz z zaproszonymi kolegami z grup młodszych oraz rodzicami, odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, jedną z najnowocześniejszych instytucji europejskich ukazujących obecność nauki i jej praw w życiu codziennym. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i Planetarium.
 

Wycieczka ta była główną wygraną w konkursie ogłoszonym w serwisie Facebook Mistrzowie Kodowania Junior pod hasłem "Zbuduj Robota".
 

Głównym celem wycieczki było poznanie przez dzieci dostępnych ekspozycji w trakcie samodzielnego odkrywania, eksperymentowania, badania świata przyrody i techniki. Pierwszym odwiedzonym miejscem była Galeria Bzz, przeznaczona dla najmłodszych odkrywców do lat 6.

W galerii czekało na przedszkolaki mnóstwo atrakcji pobudzających wyobraźnię i ciekawość. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty. Przedszkolaki poznały życie zwierząt, patrzyły na świat oczami węża, ryby, rozpoznawały ślady mieszkańców lasu, sprawdzały, jakie odgłosy i zapachy można znaleźć w przyrodzie.

 

Mali odkrywcy poznawali i odkrywali wciąż nowe rzeczy, m.in. mogli obejrzeć świat przez peryskop czy lornety. Mogli oglądać i poznawać działanie magnesów, właściwości powietrza. Mogli też wesoło się bawić: oglądać cienie, układać klocki, zjeżdżać, wspinać się, chować w różnych zakamarkach. Zabawą, ale i nauką były samodzielnie przeprowadzane eksperymenty z wodą, poznanie działania wiru wodnego, młyńskiego koła, czy też wodnego pistoletu. Wiele wspaniałych wrażeń dostarczyło przedszkolakom robienie olbrzymich baniek mydlanych, uruchamianie instrumentów muzycznych, doświadczenia z piłeczkami.

Wycieczka była bardzo udana, a dzieci bogate we wrażenia i samodzielnie zdobytą wiedzę, wróciły do domu w dobrych humorach. Zapytane co im się najbardziej podobało w Centrum Kopernik odpowiadały - "wszystko!", choć po chwili niektóre dodawały, że wielkie bańki mydlane oraz wesoły robot rozmawiający z dziećmi na powitanie i pożegnanie. Rodzice również świetnie się bawili i pytali kiedy następna wycieczka?

 

Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to wspaniałe miejsce, gdzie można się radośnie bawić, a jednocześnie zainteresować nauką dzieci już od najmłodszych lat.

Zobacz fotoreportaż z wycieczki


Sukces w projekcie Mistrzowie Kodowania Junior

 

Z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkolaki z grupy "Pszczółki" w konkursie "Zbuduj robota" zorganizowanego w ramach projektu Mistrzowie Kodowania Junior, wygrały 40 dwuosobowych wejściówek do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Wejściówki są przeznaczone dla dzieci, rodziców oraz opiekunów.

 

 

Wróć na początek strony


Konkurs "Zbuduj Robota"

 

W serwisie Facebook Mistrzowie Kodowania ogłoszono konkurs dla grup przedszkolnych pod hasłem "Zbuduj Robota".

Nagrodą jest wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w dniu 24.11.2015 r. Nagrodzeni otrzymają po czterdzieści podwójnych biletów wstępu dla dzieci, rodziców oraz opiekunów.
 

Dzieci z grupy "Pszczółki" podjęły wyzwanie i zbudowały swoje roboty – "Robomechanik" i "Robopies". Umieściliśmy ich zdjęcie w postach na fanpage’u Mistrzów Kodowania. Ogłoszenie wyników 17.11.2015 r. Trzymajmy kciuki!


A to roboty zbudowane przez naszych przedszkolaków: 

Szczegóły konkursu w regulaminie: http://bit.ly/RegulaminKonkursuZbudujRobota

Wróć na początek strony


Europejski Tydzień Kodowania

 

W dniach 10-18 października 2015 r. rozpoczął się Code Week Polska, który jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Nasze przedszkole również było organizatorem wydarzeń w ramach Tygodnia Kodowania w Polsce.

Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa mająca na celu popularyzację i promocję nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Europejski Tydzień Kodowania zainicjowali 3 lata temu Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. W tym roku polskim koordynatorem Tygodnia Kodowania była Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem program Mistrzowie Kodowania. Działania były dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
 

Nasze przedszkole chcąc promować naukę programowania wśród dzieci zarejestrowało na stronie codeweek.eu, pięć wydarzeń mających na celu naukę kodowania:

 

  • 12.10.2015 r. - Przedszkolaki dla pierwszoklasistów - kodujemy animacje w Scratch Junior,
  • 13.10.2015 r. - Mistrzem kodowania możesz zostać i ty - zabawy z "kotem" - edytor grafiki w Scratch Junior,
  • 14.10.2015 r. - Mistrzowie kodowania Jr to przyszłość do wygrania - zabawy z klockami ruchu na macie i na tabletach,
  • 15.10.2015 r. - Symbole, łamigłówki, sudoku i krzyżówki - mistrzowie kodowania Junior dla innych przedszkolaków - zabawy klockami ruchu na macie Mistrzów Kodowania Junior i na tabletach,
  • 16.10 2015 r. - Zaprogramowane "Muchomorki" - grupa "Pszczółki" biorąca udział w pilotażowym programie Mistrzowie Kodowania Junior uczy myślena programistycznego grupę "Muchomorki" z wykorzystaniem aplikacji Scratch Jr. na tablety.

 

 

 

W ciągu całego Tygodnia Kodowania wspólnie bawiły się z nami dzieci z klasy 1F ze Szkoły Podstawowej nr 30 oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 34, a także dzieci z naszego przedszkola z grup "Żabki", "Biedronki", "Muchomorki".

 

Dzieci rewelacyjnie radziły sobie z zadaniami pomimo, że nie miały wcześniej do czynienia z kodowaniem i programowaniem. Próbowały swoich sił na macie edukacyjnej podczas wspólnych zabaw np. podczas układania kolorów, sudoku, kodu z wykorzystaniem kolorowych klocków, klocków z obrazkami i klocków ruchu.

Zapoznały się także z możliwościami tworzenia animacji na tabletach z wykorzystaniem aplikacji Scratch Junior.
 

Wróć na początek strony


Wizyta gości z Centrum Cyfrowego Uniwersytetu Warszawskiego
 

 

W ramach udziału w pilotażowym programie Mistrzowie Kodowania Junior, 5-10-2015 r. czterolatki z grupy "Smerfy" prezentowały nabyte umiejętności gościom z Centrum Cyfrowego Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzącym badania naukowe dotyczące wdrażania programu w przedszkolu.

 

Mata edukacyjna, wykorzystująca elementy logicznego myślenia, nie jest dla naszych przedszkolaków żadną tajemnicą, więc świetnie poradziły sobie z zadaniami stawianymi przez nauczyciela. Uzupełnieniem gier i zabaw edukacyjnych były ćwiczenia na tabletach.

Podczas tych zabaw dzieci rozwijają pamięć, ćwiczą koncentrację uwagi, doskonalą analizę, syntezę wzrokową i słuchową oraz koordynację ruchową. Nasi goście byli pod wrażeniem radosnej atmosfery panującej w grupie podczas zajęć oraz umiejętności jakie prezentowały "Smerfy", chociaż to dopiero ich pierwsze kroki z kodowaniem.

Wróć na początek strony


Warsztaty dla rodziców

 

W poniedziałek 5 października 2015 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dla rodziców, prowadzone przez trenerów programu Mistrzowie Kodowania Junior : panią Sylwię i pana Krzysztofa.

Specjaliści przedstawili rodzicom cele i metody programu, oraz przekonywali o wartościach jakie z programu płyną dla najmłodszych. Podkreślali jego celowość oraz informowali jakie umiejętności nabędą dzieci poprzez uczestnictwo w programie. Trenerzy zapewniali, że udział w programie Mistrzowie Kodowania Junior to ogromna szansa na rozwijanie: logicznego myślenia u dzieci, funkcji poznawczych oraz pojęć matematycznych. Program sponsorowany przez firmę Samsung Electronic Polska, uczy także współpracy i integruje.

 

 

Rodzice z wielkim zainteresowaniem słuchali wypowiedzi trenerów, a także sami brali aktywny udział w spotkaniu. Bawiąc się i ucząc - jak dzieci - przekonali się, że Mistrzowie Kodowania Junior to świetny program wprowadzający dzieci w bezpieczny, ciekawy i fascynujący świat programowania, rozwijający logiczne myślenie i kreatywność.

Uzupełnieniem gier i zabaw edukacyjnych są zajęcia prowadzone na tabletach, z wykorzystaniem aplikacji Scratch Junior (stworzonej specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 3-6 lat).

Rodzice podczas warsztatów aktywnie poznawali tajniki maty edukacyjnej, klocków ruchu i tabletów, przy czym świetnie się bawili.

Z wielkim entuzjazmem odkrywali też możliwości Scratch'a na tabletach.

 

Dziękujemy przybyłym rodzicom oraz pani Sylwii i panu Krzysztofowi za sympatyczną atmosferę oraz owocną współpracę.

Wróć na początek strony


Najmłodsi w programie Mistrzowie Kodowania Junior

Zajęcia w ramach projektu Mistrzowie Kodowania Junior odbywają się systematycznie od połowy września także w najmłodszej grupie "Krasnoludków".

Największą radość sprawiają maluchom zabawy na macie edukacyjnej. Tajniki kodowana dzieci poznawały za pomocą kolorowych obrazków, dzięki którym rozpoznawały kolory oraz układały je według kodów podawanych przez nauczycielkę.
 

 

"Krasnoludki" chętnie dopasowywały kolory obrazków do kolorów przedstawionych na macie. Dzieci próbowały też sił układając pierwsze historyjki składające się z 3 elementów, sprawnie zapamiętując kolejność obrazków. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane taką formą zajęć, co widać na załączonych w galerii zdjęciach.

 

Na kolejnych zajęciach będziemy odkrywać nowe sposoby zabawy z matą edukacyjną oraz tabletami.

Wróć na początek strony


Inauguracja programu Mistrzowie Kodowania Junior

Zgodnie z planem, w dniu 23 września w naszym przedszkolu odbyła się inauguracja pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania Junior realizowanego we współpracy z firmą Samsung Electronics Polska.

 

W tej edycji programu bierze udział 18 przedszkoli z całej Polski, w tym nasze jako reprezentant województwa śląskiego. Zaproszonych na inaugurację gości powitała pani dyrektor Urszula Zamarło oraz przedstawiciel organizatora - pan dyrektor Tomasz Chomicki.

 

Goście poznali założenia i cele programu, a chwilę później obserwowali przykładowe zajęcia z dziećmi z grupy "Pszczółki" prowadzone przez panią mgr Beatę Frankiewicz. Rodzaje aktywności proponowane dzieciom, były dla nich świetną zabawą, która jednocześnie pobudzała je do samodzielnego myślenia, poszukiwania nieszablonowych rozwiązań, kreatywnych działań i uczyła pracy zespołowej. Po działaniach na macie edukacyjnej, gdzie dzieci odczytywały obrazkowe kody, a potem układały własne, przystąpiły do pracy z tabletami, wykorzystując aplikację Scratch.

 

 

Goście byli pod wrażeniem umiejętności dzieci i ich entuzjazmu do zajęć, a także możliwości sprzętu przekazanego placówce do realizacji programu.

 

Jesteśmy przekonani, że w naszym przedszkolu wyrosną mali programiści i świetni matematycy!
 

Wróć na początek strony