Wydarzenia 2013
 

   

Spotkanie opłatkowe

19-12-2013

 

 

Jak co roku, w naszym przedszkolu, w każdej grupie wiekowej odbyło się spotkanie opłatkowe. Wszyscy mogliśmy oglądać wzruszające występy przedszkolaków i wspólnie przygotowywać się do tego wyjątkowego dnia.

 

Fotogaleria

 

Świat zawodów: Technik-Logistyk
13-12-2013  
 

W ramach projektu „Świat zawodów” uczennice i nauczycielki z klasy I oraz II z Zespołu Szkół Ekonomicznych zaprezentowały dzieciom z Przedszkola nr 29 zawód Technik-Logistyk. Przedszkolaki poznały zdania realizowane przez logistyków oraz utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. W formie zabawy dzieci z grup „Pszczółek” oraz „Żabek” dowiedziały się, że do czynności logistyka należy miedzy innymi: transport ludzi oraz towarów; magazynowanie; dostarczanie przesyłek; pakowanie, a także planowanie przepływu materiałów.

 

Zapraszamy do oglądania fotorelacji z zajęć

 

Fotogaleria

 

Zakończenie realizacji projektu „Czym skorupka za młodu nasiąknie”
12-12-2013  
 

Zakończyliśmy realizację projektu pt. „Czym skorupka za młodu nasiąknie”.

W dniu 6.12.2013 r. w naszym przedszkolu dzieci z grup: „Smerfy”, „Muchomorki”, „Żabki” i „Pszczółki” przedstawiły rodzicom bajkę pt. „Cukierki”. Po występie można było obejrzeć wystawę plakatów i książeczek wykonanych przez naszych wychowanków, a chętni rodzice wpisali swoje opinie dotyczące projektu do kroniki pamiątkowej.

 


Finał projektu odbył się w Bibliotece Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w dniu 12.12.2013r.

Nasze przedszkole reprezentowało troje dzieci – najbardziej zaangażowanych w przygotowanie przedstawienia. Byli to:
Karolinka i Iga z grupy „Smerfy” oraz Paweł z grupy „Muchomorki”. Nagrodę za najładniej wykonaną książeczkę otrzymała Wiktoria z „Muchomorków”.


Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w realizacji projektu i życzymy, aby Wasze dzieci były zawsze bezpieczne i szczęśliwe.

 

Fotogaleria

 

Zajęcia z ekologii
4-12-2013  
 

W dniu 4 grudnia odbyły sie w naszym przedszkolu zajęcia o tematyce eko–edukacyjnej pod tytułem „Śmieci segregujesz – przyrodę ratujesz”.

Na samym początku poznaliśmy niecodzienną wersję bajki o Czerwonym Kapturku pod tytułem: „Dobra rada na złe odpady czyli ekologiczny Czerwony Kapturek”, bajka pokazała nam jak ważna jest segregacja śmieci i jaką odpowiedzialność ponosi każdy z nas jeśli chodzi o ochronę przyrody. Dzieci przypomniały sobie znaczenie kolorowych pojemników na odpady, a dzięki praktycznym ćwiczeniom wiedzą dokładnie co należy do którego pojemnika wkładać. Ponieważ wszystkie przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach zostały wyróżnione Dyplomem Przyjaciele Przyrody, otrzymały także książeczki z zadaniami oraz karty do gry utrwalające nabyte wiadomości.

 

Fotogaleria

 

Mikołaj w przedszkolu
3-12-2013  
 

W tym roku do naszego przedszkola Święty Mikołaj zawitał już 3 grudnia.

Po spektaklu teatralnym, który sprawił przedszkolakom olbrzymią przyjemność, Święty znalazł chwilkę na rozmowę z każdym dzieckiem.  

Mikołaj doskonale wiedział kto był grzeczny, a kto rozrabiał, całe szczęście, dał nam czas na poprawę, a dla  każdego z nas miał przygotowany słodki prezent.

 

Miło przyjmować takich gości w naszym Przedszkolu!

 

Fotogaleria

 

Konkurs "Dąbrowa Górnicza - moje miasto"
28-11-2013  
 

W listopadzie 2013 roku odbył się konkurs plastyczny pt. „Dąbrowa Górnicza – Moje miasto”.

 

Celem konkursu było przedstawienie piękna swojej „małej Ojczyzny”, uwrażliwienie na jej piękno, a także stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i kolorowanki, a dzieci które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce lub zostały wyróżnione, otrzymały dodatkowe nagrody rzeczowe.

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do  Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka”
26-11-2013  
 

W dniu 26.11.2013 r. grupa „Muchomorki” była na wycieczce w Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.

 

Wyposażeni w kaski ochronne i latarki, pod czujnym okiem przewodnika, dzieci zwiedziły sztolnię. Dużym zainteresowaniem cieszyły się urządzenia i maszyny, jakich górnicy używają w swojej codziennej pracy.

Prawdziwym przeżyciem było usadowienie się w wagoniku. Dzieciom bardzo podobał się również posąg patronki górników – Św. Barbary.

 

Na zakończenie przewodnik ofiarował przedszkolakom upominki.

 

Fotogaleria

 

Czym skorupka za młodu nasiąknie
25-11-2013  
 

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji projektu finansowanego przez Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej pod hasłem „Czym skorupka za młodu nasiąknie”. Wzięły w nim udział dzieci z najstarszych grup – „Smerfy”, „Muchomorki”, „Żabki”, „Pszczółki”. We wrześniu i październiku w tych grupach prowadzone były zajęcia mające na celu:

  • przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;

  • kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi;

  • pogłębianie umiejętności zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;

  • rozwijanie u dzieci postawy szacunku i zaufania w stosunku do przedszkolnego personelu pedagogicznego i technicznego jako osób mogących udzielić wsparcia w sytuacjach problemowych.

Podczas zajęć dzieci poznały treść bajki A. Grzelak pt. „Cukierki”, malowały portrety głównych bohaterów, poznały wiele ciekawych zabaw. Końcowym etapem było samodzielne wykonanie własnych książeczek.

 


W listopadzie zajęliśmy się przygotowaniem przedstawienia teatralnego, którego scenariusz powstał w oparciu o w/w książkę.

Bajka będzie wystawiona w naszym przedszkolu 6.12.2013 r. o godz. 10.00. W tym dniu można również obejrzeć wystawę książek wykonanych przez dzieci oraz plakatów tematycznych.
 

Rodziców serdecznie zapraszamy!

 

Wycieczka do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
19-11-2013  
 

Dnia 19.11.2013 roku odbyła się wycieczka do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej.

Wizyta w Studiu, to żywa prezentacja procesu produkcji filmu animowanego, na podstawie której przedszkolaki poznały etapy tworzenia filmu i poszerzyły swoją wiedzę na temat wielu pojęć,takich jak: scenariusz filmowy, animacja, kompozytor, filmowanie, scenarzysta, efekty specjalne i dźwiękowe. Dowiedziały się także na czym polega skład komputerowy.

 

Dzieci w kolejnych pomieszczeniach zobaczyły jak twórcy zmieniają scenariusz w gotowy film. Podczas pobytu w Wytwórni Filmów Rysunkowych dzieci miały możliwość obcować z prawdziwymi dekoracjami, rekwizytami, projektami postaci i rysunkami animacyjnymi. Dowiedziały się, że bohaterowie Bolek i Lolek dnia 7 listopada 2013 roku obchodzili swoje 50-te urodziny.

 

 

Wizyta zakończyła się w kinie „Studio” pokazem filmów własnej produkcji. Ciekawostka: aby zobaczyć dziesięciominutowy film potrzebne jest 17000 rysunków!

 

Fotogaleria

 

Warsztaty teatralne
18-11-2013  
 

Wdniach 18.11.2013 i 28.11.2013, w ramach projektu „Zielone słońce dzieciom” przedszkolaki z grupy „Smerfy” i „Muchomorki” uczestniczyły w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez profesjonalnych aktorów - lalkarzy.

Zajęcia miały na celu; wprowadzenie dzieci w tajniki sztuki lalkarskiej, pobudzanie wrażliwości estetycznej, wyzwolenie twórczych predyspozycji, rozwijanie oryginalności i rozbudzanie kreatywności. Dzieci poznały różnego rodzaju lalki teatralne, kukiełki, marionetki, pacynki oraz miały możliwość samodzielnie wykonać kukiełkę.

Warsztaty sprawiły naszym milusińskim wiele radości i chęć dalszego uczestniczenia w takich zajęciach.

 

Fotogaleria

 

"Biedronki" w bibliotece
15-11-2013  
 

Jak co miesiąc dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się do Miejskiej Biblioteki na osiedlu Mydlice. Tym razem na zajęcia z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Na początek Pani Ania opowiedziała dzieciom historię pluszowego misia.

Od 1902 r. misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. Nie dziwi więc fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta, które jest obchodzone od 2002 r. i przypada na dzień 25 listopada. Podczas zajęcia Pani Bibliotekarka pokazała dzieciom książki o różnych misiach tj. o Misiu Uszatku, Misiu Paddingtonie, Gumisiach, Kubusiu Puchatku i o Troskliwych Misiach.

 

Po obejrzeniu książek dzieci wysłuchały z zainteresowaniem bajki pt. : „Miś polarny i tęcza”.

 

Na zakończenie przedszkolaki wykonały samodzielnie techniką origami pracę plastyczną - misia z kółeczek kolorowego papieru. Zajęcia były bardzo ciekawe i sprawiły dużą radość dzieciom.

 

Wizyta w Muzeum Miejskim Sztygarka
14-11-2013  
 

W dniu 14.11.13r. dzieci z grupy „Pszczółki” zwiedziły wystawę „Dziecięce Marzenia” w Muzeum Miejskim Sztygarka.


Nasze małe pracowite „Pszczółki” miały okazję podziwiać produkowane od lat 60. XX wieku różnorodne lalki Barbie, budowle z klocków Lego, samochody, komiksy i gry. Mogły też zagrać na legendarnych fliperach, na wspomnienie których, niejednemu rodzicowi łezka w oku się kręci.

 
Dodatkową atrakcją ekspozycji dla dzieci, były artykuły pochodzące z okresu PRL-u. Poza ówczesnymi zabawkami także dziecięca prasa, gry zręcznościowe, sprzęt sportowy oraz przedmioty gospodarstwa domowego i środki czystości.
 

 

Fotogaleria

 

Zajęcia z cyklu „Bajkowe opowieści”
13-11-2013  
 

 

W najmłodszej grupie „Krasnoludki’ rozpoczął się 13 listopada 2013 r. cykl zajęć „Bajkowe opowieści” poświęcony najpopularniejszym bajkom. Zajęcia prowadzone przez Panie Bibliotekarki z filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, odbywać się będą cyklicznie.


Na pierwszym spotkaniu dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki o „Czerwonym Kapturku”. Chętnie wypowiadały się na temat treści wysłuchanej opowieści, odpowiadały na związane z nią pytania, a później z radością kolorowały obrazek przedstawiający główną bohaterkę.

 

Fotogaleria

 

Fryzurkowo
8-11-2013  
 

Już po raz drugi nasze przedszkole zamieniło się w salon fryzjerski. Było to możliwe dzięki uczennicom i uczniom kształcącym się w zawodzie technik fryzjer, w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.


Wszystkim dziewczynkom zostały wykonane piękne fryzury: warkocze, koki, burze loków. Dziewczynki po wizycie w salonie fryzjerskim, wyglądały jak księżniczki.

Oczywiście o naszych małych rycerzach,  goście nie zapomnieli! I dla nich przygotowali wyjątkową atrakcję... malowanie twarzy! Chłopcy zamienili się w swoich ulubionych bohaterów bajkowych.

 

Fotogaleria

 

Narodowe Święto Niepodległości
7-11-2013  
 

 

„Wszystko dokoła: dom i przedszkole,
Fabryczne domy, żelazna kolej,
Kwiaty przy oknie, klon koło bramy,
Słoneczny uśmiech kochanej mamy…
I las co cieniem dzieci zaprasza –
Wszystko to Polska, Ojczyzna nasza!”

 

 

W dniu 07.11.2013 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wszystkie przedszkolaki przystrojone w biało-czerwone kotyliony zebrały się w sali „Pszczółek”, aby zaprezentować podniosłe, patriotyczne wiersze, piosenki i pieśni. Ciekawa scenografia przypominająca, iż wszyscy jesteśmy Polakami, flagi
i odświętne stroje oraz odśpiewany we właściwej postawie hymn państwowy, to wszystko stworzyło niecodzienną atmosferę spotkania. Ten dzień utkwi na długo w pamięci wszystkich przedszkolaków. Przeżyliśmy go dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak przystało na prawdziwych Polaków.


Po uroczystości, Pani Dyrektor zaprosiła dzieci do obejrzenia filmu animowanego przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie pt. „Polak mały”, który bardzo spodobał się przedszkolakom i pozwolił im ugruntować wiedzę o polskich symbolach narodowych.

 

 

Fotogaleria

 

Zajęcia umuzykalniające w grupie "Biedronki"
31-10-2013  
 

W czwartek 31.10.2013 w grupie „ Biedronki” odbyły się zajęcia umuzykalniające, których tematem były dźwięki. Zajęcia te zorganizowała Pani Aleksandra, studentka III roku wokalistyki estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz II roku pedagogiki w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach.


Dzieci podczas zajęć dowiedziały się czym jest dźwięk. Poznały wiele ciekawych ćwiczeń i zabaw wspomagających pracę aparatu mowy tj. ćwiczenia języka, warg, oddechowe oraz ćwiczenia dykcyjne.

Najwięcej radości przyniosła przedszkolakom zabawa „Orkiestra i dyrygent”, podczas której dzieci zamieniły się w różne instrumenty i naśladowały ich brzmienie.


Dziękujemy Pani Aleksandrze za interesujące zajęcia i niecierpliwie czekamy na następne.

 

Fotogaleria

 

Pasowanie na Przedszkolaka
14-10-2013  
 

Dzień 14 października był dniem ważnym szczególnie dla nowoprzyjętych przedszkolaków. Tego dnia w naszym przedszkolu odbyla się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci przygotowały program artystyczny. Niespodziewanie odwiedził nas także gość - krasnal Baryłeczka, który chętnie śpiewał, tańczył i bawił się razem z dziećmi.

 

Po występach odbyło się uroczyste ślubowanie na dzielnego przedszkolaka. Oficjalną część zakończono pasowaniem zaczarowanym ołówkiem. Wszystkie dzieci biorące udział otrzymały dyplomy oraz, gdy emocje już opadły, słodki poczęstunek.

 

(foto: Michał Sobecki)

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do Straży Pożarnej
26-09-2013  
 

W dniach 26 i 27 września, przedszkolaki z grup: „Żabek”, „Muchomorków”, „Smerfów” oraz „Pszczółek” odwiedziły Jednostkę Zawodowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

 

Nasze grupy tego dnia miały wyjątkowych przewodników - zawodowych strażaków, którzy bardzo cierpliwie odpowiadali na liczne pytania stawiane przez zaciekawione dzieci. Szczególne zainteresowanie, wzbudzały pojazdy strażackie. Każdy z nas przymierzał kask i mógł poczuć się jak jeden z załogi siedząc w wozie strażackim. Poznaliśmy też stanowisko dyżurnego, który przyjmuje wszystkie zgłoszenia, a następnie wysyła odpowiedni wóz strażacki z załogą.

Co ważne – nauczyliśmy się prawidłowo formułować zgłoszenia; nie tylko należy podać adres zdarzenia, ale i co się stało – tak, aby strażacy mogli dobrać odpowiedni sprzęt do akcji. Niejeden przedszkolak mógł poczuć się jak strażak tego dnia pędząc na sygnale strażackim samochodem.

Wizytę zakończyliśmy wspólnym zdjęciem – to jest wspaniała pamiątka.

 

Oj taaaak, po błysku w oczach widać, że wielu z nas marzy o zawodzie strażaka.

 

Fotogaleria

 

Zajęcia „Pszczoły – nauczycielki ekologii”
13-09-2013  
 

W dniu 13 września dzieci z grupy „Pszczółki” i „Smerfy” skorzystały z zaproszenia Stowarzyszenia Husar z siedzibą w Dąbrowie Górniczej – Kuźniczce Nowej i wzięły udział w zajęciach „Pszczoły – nauczycielki ekologii”.


Przedszkolaki poznały zasady funkcjonowania rodziny pszczelej oraz oglądały na żywo pracę pszczół w oszklonym ulu.

Degustowały pyłek pszczeli i miód. Wiele radości sprawiła dzieciom nauka jazdy konnej.


Dzieci, zadowolone i szczęśliwe wróciły do przedszkola z własnoręcznie zrobioną świecą z wosku pszczelego.

 

Fotogaleria

 

Zakończenie roku szkolnego w grupie "Krasnali"
21-06-2013  
 

Dnia 21 czerwca 2013 roku, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego przedszkolaków z grupy najmłodszej „Krasnale”.

 

Na tę specjalną okazję zaproszeni zostali rodzice. Dzieci przygotowały dla gości wiersze i piosenki, które przepięknie zaprezentowały. Były oklaski, śmiech i łzy, a także podziękowania za wspólną zabawę i pracę oraz za miłe, spędzone razem chwile.

Po skończonych występach panie wychowawczynie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz specjalny upominek, tj. płytę DVD ze zdjęciami, które będą przypominały im najlepsze dni spędzone w przedszkolu. Po uroczystości dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek i zabawę przy muzyce. Już niedługo wakacje – życzymy słońca i niezapomnianych przeżyć!

 

Fotogaleria

 

Dzień otwarty
19-06-2013  
 

W dniu 19.06.2013r. liczne grono nowo przyjętych dzieci wraz z rodzicami przybyło do naszego przedszkola na Dzień Otwarty.

Gości z koszem słodyczy witała Pani Dyrektor mgr Urszula Zamarło. Na rodziców i dzieci czekało wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie przedszkola, zabawy z wykorzystanie chusty Klanza, zabawy na placu przedszkolnym, oraz dzięki uprzejmości pani Anny Dęboń z „Otwartej! Pracowni Artystycznej” lepienie z gliny na kole garncarskim.

Dzieciom uśmiech nie schodził z twarzy, nie kryły swojej radości i zadowolenia z nowo poznanego miejsca. Obiecały nam, że z tym promiennym uśmiechem i entuzjazmem wrócą we wrześniu w progi naszego przedszkola.

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do ZOO
14-06-2013  
 

W dniu 14.06.2013 r. dzieci z grupy „Krasnale” i „Biedronki” oraz kilkoro z grupy „Muchomorki” wzięły udział w wycieczce autokarowej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, położonego na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Podczas wycieczki do ZOO dzieci zobaczyły i poznały wiele gatunków gadów, ssaków, ptaków i płazów, które do tej pory widziały tylko w książkach lub telewizji. Zachwycały się wielkością słonia afrykańskiego, niedźwiedzia brunatnego, hipopotama, wielbłąda. Z zaciekawieniem oglądały tygrysy, lwy, zebry, lamy i małpy.

 

Ogromnym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyła się niedawno odnowiona Kotlina Dinozaurów - betonowa rekonstrukcja dinozaurów (jedyna tego typu ekspozycja wymarłych gadów w Europie).


W ZOO dzieci czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

 

Fotogaleria

 

Czas pożegnania już nadszedł!
13-06-2013  
 

W dniach 13 i 14 czerwca uroczyście zakończyły swoją edukację w przedszkolu najstarsze dzieci. "Pszczółki", "Żabki", niektóre "Muchomorki" oraz "Smerfy" zanim opuściły nasze progi zaprezentowały po raz kolejny jak wiele się nauczyły i wyniosły z przedszkola.

Płynęły piosenki, wiersze, życzenia dla dzieci oraz wszystkich pań w przedszkolu. Były chwile wzruszeń i łez, ale także i miłe uśmiechy. Serdecznym gestom nie było końca.


Pragniemy gorąco podziękować rodzicom za docenienie naszej pracy oraz piękne pożegnanie, a dzieciom życzymy wielu sukcesów w szkole oraz wytrwałości w dążeniu do celu!

 

Fotogaleria

 

Piknik rodzinny w naszym przedszkolu
12-06-2013
 

Pogoda, świetne humory, liczne atrakcje - wszystko to zachęciło rodziców naszych przedszkolaków do udziału we wspólnej zabawie podczas Pikniku Rodzinnego. Piknik rozpoczął krótki występ artystyczny naszych przedszkolaków. Po części artystycznej, dalszą zabawę prowadził wodzirej. Nie zabrakło licznych zabaw przy muzyce i konkursów dla dzieci i rodziców. Przedszkolaki mogły jak co roku pomalować twarze oraz dostać wymarzone zwierzątko zrobione z balonów. Dwójka dzieci wybranych losowo otrzymała prezent od firmy „ArtTherapy” w postaci bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach plastycznych w roku szkolnym 2013/14, przez okres 2 miesięcy.


W tym dniu również na naszym placu przedszkolnym pojawiło się wiele pięknie przebranych za „Biedronki”, Smerfy”, „Krasnale”, „Muchomorki”, „Żabki” i „Pszczółki” dzieci, a wszystko ze względu na ogłoszony konkurs „Zaczarowane dzieci”. Jego celem było przebranie się jak największej ilości dzieci zgodnie z nazwą grupy do której dziecko uczęszcza. Minimalną różnicą wygrała grupa „Biedronki” i to ona otrzymała na swoją salę kosz gier, puzzli i zabawek ufundowanych przez sponsorów. Dodatkowo wszystkie przebrane dzieci otrzymały słodkie co- nieco!!!

Bardzo dziękujemy rodzicom za przebranie dzieci i wspólną zabawę.


Podczas Pikniku Rodzinnego ogłoszono także wyniki oraz wręczono nagrody dzieciom biorącym udział w konkursie „Moje drzewo genealogiczne”. Założeniem organizatorów konkursu, pań Ilony Krzywdy i Agnieszki Szlęk, było wzbudzenie u dzieci chęci poznania swoich przodków, wykonanie wraz z rodzicami ciekawej w formie pracy plastycznej, która zostanie rodzinną pamiątką. Na konkurs wpłynęło 18 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami plastycznymi( wyklejanka, kolaż, różnorodne techniki plastyczne). Spośród nich, jury w składzie: Beata Frankiewicz, Krystyna Trzaska, Marta Wroniszewska- Lech, wytypowało następujące miejsca:


I miejsce - Aniela i Karolina Kmiecik
II miejsce - Malwina Waszak
III miejsce - Julia Nawrot


Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach przedszkolnych.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy Pikniku Rodzinnego wynieśli jak najlepsze wspomnienia z zabawy i z niecierpliwością czekamy na kolejną wspólną imprezę za rok!


 

Fotogaleria

 

Wycieczka na Wawel
7-06-2013  
 

Dwie grupy starszaków: „Żabki” oraz „Pszczółki” 7 czerwca 2013 roku, odwiedziły miasto królów Polski - Kraków.

Razem z przewodnikami zwiedziliśmy zamek położony na wzgórzu Wawel. Poznaliśmy legendy związane z tym miejscem, a nawet jedną sobie przypomnieliśmy…

Trochę baliśmy się później wejść do Smoczej Jaskini, ale wszyscy dzielnie - jak na starszaki z Przedszkola nr 29 przystało, przebyliśmy całą trasę. Dobrze, że gospodarza nie było w tym czasie w domu! Po wysłuchaniu legendy o dzwonie Zygmunta wielu z nas zdecydowało się tu wrócić razem z rodzicami. Całe szczęście, że wakacje już tuż, tuż…

 

Fotogaleria

 

Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich
26-05-2013  
 

Nasze przedszkole wzięło udział w Sportowym Turnieju Miast i Gmin, w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich, który odbył się w dniach 26.05 - 01.06.2013 r. Głównym celem turnieju jest promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu.

Zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch!”, dzieci wzięły udział w zabawach sportowych, zajęciach aerobiku, meczu piłki nożnej oraz zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza. 

Wszystkie ćwiczenia i zabawy dostarczyły dzieciom wiele radości.

 

Fotogaleria

 

Salon fryzjerski w naszym przedszkolu
24-05-2013  
 

W dniu 24.05.2013 r. nasze przedszkole zamieniło się w salon fryzjerski. W sali „Żabek” pojawiło się dziesięć stanowisk obsługiwanych przez przyszłe fryzjerki z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej (kształcących się w zawodzie technik fryzjer).

 

Na głowach naszych dziewczynek pojawiały się bajeczne sploty warkoczy, koki, burze loków, a nawet kokardy upięte z włosów.

Dziewczynki czekające na swoją kolej, przeglądały książeczki i obserwowały powstające fryzury na głowach koleżanek.

 

Dzieci zapoznały się z usługami świadczonymi przez fryzjera oraz narzędziami, których używa. Każda dziewczynka po dniu pełnym zabawy i nauki, wróciła do domu wyglądając jak prawdziwa dama.

 

Oby więcej takich wizyt! Już nie możemy doczekać się kolejnej.

 

Fotogaleria

 

Zajęcia plastyczne w grupie "Krasnali"
21-05-2013  
 

W środę  21.05. br., w najmłodszej grupie „Krasnali„ po raz drugi w tym półroczu odbyły się zajęcia plastyczne zorganizowane przez Panią Anię, prowadzącą Otwartą Pracownię Artystyczną, których tematem były prezenty na Dzień Matki.

 

W bardzo  radosnej atmosferze, z niewielką pomocą  pani Ani, dzieci wykonały „techniką wg wzoru”, kwiatka z chusteczki higienicznej. Dzieci zdobyły podczas zajęć umiejętności techniczne w  operowaniu różnorodnym  materiałem (chusteczki higieniczne, bibuła, patyczki, pisaki), zapoznały sią z różnym sposobem łączenia elementów  ( za pomocą kleju, wsuwek do włosów). Wiele radości przyniosły dzieciom te samodzielnie zrobione kwiatki, które z ogromną  dumą  i  uśmiechem  na twarzy   zaniosły  swoim mamom  jako prezenty z okazji Ich Święta.

 

Dziękujemy Pani Ani za interesujące zajęcia i niecierpliwie czekamy na  następne.

 

Fotogaleria

 

Wizyta z bibliotece osiedlowej
20-05-2013  
 

W dniu 20.05. 13 r. dzieci z grupy „ Krasnale” odwiedziły Osiedlową Bibliotekę Publiczną na Mydlicach. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w takiej placówce. Miała ona na celu zapoznanie najmłodszych przedszkolaków z biblioteką, poznanie zasad korzystania z niej, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką.


Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania na temat zadań biblioteki, zasad korzystania z księgozbioru i warunków jakie należy spełnić, aby z usług takiej placówki móc korzystać. W dalszej części spotkania dzieci wysłuchały z zaciekawieniem opowiadania, czytanego przez panią Anię - bibliotekarkę, pt. “Kamyczek w bibliotece”.

Pani zaprezentowała też dzieciom ciekawe, pięknie ilustrowane książki oraz czasopisma dla najmłodszych. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały te zbiory, wykazały się przy tym również znajomością podstawowych zasad obchodzenia się z książką.


Po zakończonej wizycie, dzieci zadeklarowały, że poproszą rodziców o pomoc w zapisaniu się do grona czytelników biblioteki, aby mogły jak najczęściej korzystać z jej interesującego księgozbioru.

 

Fotogaleria

 

Zajęcia z udziałem psów ratowniczych WOPR
17-05-2013  
 

W dniu 17 maja 2013 roku, na terenie ogrodu przedszkolnego odbyły się oczekiwane przez dzieci zajęcia z udziałem psów ratowniczych WOPR w Dąbrowie Górniczej. Dzieci poznały zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz zasady właściwego kontaktu z psem.

 

Zajęcia przeprowadzone zostały przez przewodników psów ratowniczych WOPR, którzy z zamiłowaniem prezentowali dzieciom trzy nowofundlandy o imionach: Dia, Lena, Gaja oraz jednego labradora o imieniu Pedro.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały różnorodnych historii związanych ze zwierzętami, a także przyglądały się ich zachowaniu.

 

Dzięki fachowej opiece przewodników mogły zapoznać się z regułami właściwego kontaktu z psem poprzez możliwość dotyku i krótkiej opieki. Wiele z dzieci wyznało, że chciałyby zatrzymać takiego czworonożnego przyjaciela na dłużej!

 

Fotogaleria

 

Warsztaty taneczne
16-05-2013  
 

W dniu 16 maja 2013 roku grupa „Smerfy” wraz z wychowawczyniami udała się do Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej na warsztaty taneczne „Spotkania z folklorem”. Na wstępie dzieci zostały oprowadzone po wszystkich pracowniach ośrodka odkrywając tam wiele fascynujących rzeczy.


Zajęcia taneczne zostały przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Okarmus oraz Panią Agnieszkę Dróżdż-Kobus. Wychowankom naszego przedszkola zajęcia dostarczyły wiele radości oraz nowych wrażeń. Dzięki wnikliwej obserwacji wychowawczynie u wielu dzieci zauważyły potencjał do dalszego rozwijania talentu tanecznego.

 

Mamy nadzieję, że warsztaty taneczne w MOPT będą odbywać się cyklicznie, a nasze przedszkole będzie mogło w nich uczestniczyć.

 

Fotogaleria

 

Wizyta przedstawicieli fundacji Lyoness Poland Sp. z o.o.
15-05-2013  
 

W dniu 15.05.2013 r. gośćmi grupy „Żabek” byli przedstawiciele fundacji Lyoness Poland. Każdy przedszkolak z grupy Żabki otrzymał zeszyty, blok, a nawet koszulkę. Co więcej nasz przedszkolny magazyn również wypełnił się blokami i zeszytami, na których z wielką chęcią będziemy tworzyć kolorowe prace.

 

Z taką wyprawką możemy pełną parą szykować się do zajęć w szkole. Do naszych pluszaków tym razem dołączył lew – maskotka firmy.

 

Fotogaleria

 

Sukces naszych dzieci
24-04-2013

W kwietniu br. nasze przedszkole brało udział w V Regionalnym Konkursie Orgiami „Motyle” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 8 w Dąbrowie Górniczej. Dwoje dzieci z grupy „Biedronki”: Emilia Hamowska i Wiktoria Nowak, pod kierunkiem mgr Krystyny Trzaski przygotowało ciekawe, bardzo ładne prace. Jedna z prac – Emilki, otrzymała wyróżnienie, co jest tym większym sukcesem, że zgłoszono ich do konkursu aż 150!


W dniu 24.04.2013 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i prezentacja dzieł laureatów. Uczestniczyły w tej uroczystości: Emilka z mamą oraz pani Krystyna Trzaska.


Cieszymy się bardzo, że praca wykonana przez Emilkę została tak wysoko oceniona i wyróżniona. Gratulujemy Emilce oraz jej rodzicom i życzymy dalszych sukcesów!

 

"Światowy Dzień Ziemi" w naszym przedszkolu
23-04-2013
 

Światowy Dzień Ziemi to święto wszystkich, którym bliska jest natura i ekologia.

Z tej okazji we wtorek 23.04.2013r dzieci z naszego przedszkola, przebrane w kolorowe stroje zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne podczas przedstawienia „Szanujmy przyrodę”.

Po występie, dzieci z wszystkich grup uczestniczyły w wiosennym korowodzie, niosąc transparenty z hasłami propagującymi ochronę środowiska.

Z pewnością po takiej „lekcji ekologii” każdy przedszkolak będzie wiedział, że należy dbać o przyrodę wokół nas.

 

Fotogaleria

 
Konkurs recytatorski "Zakurzone wiersze"
16-04-2013  
 

W dniu 16.04.2013 r. w filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej na osiedlu Mydlice, odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego „Zakurzone wiersze” - eliminacje do występów finałowych.

 

Nasze przedszkole reprezentowało 16 przedszkolaków z różnych grup wiekowych. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego z twórczości nieco zapomnianych polskich poetów. Przedszkolaki pięknie prezentowały swoje umiejętności recytatorskie wspomagając się wspaniałymi strojami, nawiązującymi do treści prezentowanych wierszy.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, a w finale – decyzją Komisji Konkursowej - będzie nas reprezentować Natalia Sułek z grupy „Pszczółki”, która recytowała wiersz W. Broniewskiego „Wiewiórka”.

Jesteśmy bardzo dumni z wyróżnienia dla Natalii i życzymy naszej półfinalistce powodzenia w występie finałowym, który odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej 14.05.2013 r.
 

Trzymamy mocno kciuki!

 

Fotogaleria

 

Pamiątkowa fotografia w Dzienniku Zachodnim
09-04-2013  
 

W dniu 09.04.2013 r. w naszym przedszkolu zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia grup 3-4-latków („Krasnoludki”, „Biedronki”)

Zdjęcia wykonał fotograf "Dziennika Zachodniego" i zostaną one opublikowane w czerwcu 2013 r., w specjalnym dodatku dziennika  "Przedszkolaki 2013".

 

Dzień marchewki
05-04-2013
 

W dniu 5.04.2013r. w naszym Przedszkolu odbył się Dzień Marchewki.

 

W tym dniu większość dzieci, przyszła ubrana na pomarańczowo, za co bardzo dziękujemy rodzicom.

Wszyscy bawiliśmy się wspólnie, rozwiązywaliśmy zagadki, piliśmy sok i chrupaliśmy pyszną marchewkę. Nie zabrakło również rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały jak wiele dzieci wiedzą na temat wartości odżywczych tego warzywa oraz wykorzystania go w życiu codziennym. Dzieci dowiedziały się także, że marchewka pochodzi z Chin, oraz że jest rośliną miododajną. Poszerzyły również swoją wiedzę na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców.

 

Ten dzień był wyjątkowy: zdrowy, witaminowy, pomarańczowy i marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie dzieci będą radosne, zdrowe i uśmiechnięte.

 

Fotogaleria

 

Zajęcia plastyczne
26-03-2013
 

W okresie przedświątecznym w dniu 26.03.13 r., w najmłodszej grupie „Krasnali” odbyły się zajęcia plastyczne, których tematem były ozdoby i dekoracje wielkanocne. Zajęcia te zorganizowała pani Ania (plastyk, mama dziecka z tej grupy).Pani Ania prowadzi Otwartą Pracownię Artystyczną (w budynku naszego przedszkola), w której odbywają się zajęcia dla osób w różnym wieku, chcących rozwijać swoje zainteresowania i realizować twórcze pomysły.

 

Fotogaleria

 

Powitanie wiosny
20-03-2013  
 

W środę, 20 marca 2013 r., dzieci z naszego przedszkola powitały wiosnę. Wiersze i piosenki prezentowali zarówno najmłodsi jak i najstarsi. Wszyscy mieli piękne, kolorowe, nawiązujące do wiosny przebrania i kotyliony. Imponująco prezentowała się kukła „ Marzanny” oraz zielony gaik.

 

Fotogaleria

 

Zdrowy przedszkolak
22-02-2013  
  W grupie „Żabek” w tym roku szkolnym odbył się cykl spotkań z panią Pielęgniarką, która opowiadała nam o tym jak zdrowo się odżywiać, ubierać, zachowywać w czasie przeziębień oraz jak im zapobiegać.

Więcej >>>

 

Chiński w naszym przedszkolu
20-02-2013  
  Nasze przedszkole odwiedził w tym roku szkolnym pan Marcin, przybliżając grupom starszym (5-6 latkom), kulturę oraz tradycje chińskie.

Więcej >>>

 

Bal karnawałowy
08-02-2013  
 

 

W naszym przedszkolu odbył się w dniu 7 lutego 2013 r. długo oczekiwany Bal karnawałowy! Radości i śmiechu było co niemiara! Zamiast dzieci, w przedszkolu pojawiły się postacie ze wszystkich bajek świata! Było pięknie kolorowo i radośnie! Niektóre panie zrobiły dzieciom niespodziankę i również przygotowały sobie na ten dzień pomysłowe przebrania.

 

Fotogaleria

 

Dzień Babci i Dziadka
23-01-2013  
 

Tradycyjnie, jak co roku w dniach 18 - 23.01.2013 r. we wszystkich grupach wiekowych w naszym przedszkolu, odbyły się spotkania wnucząt ze swoimi babciami i dziadkami.

 

Celem tych spotkań jest wzmocnienie więzi uczuciowej z rodziną, rozwijanie poczucia szacunku do osób starszych. Każda grupa wiekowa miała swój program artystyczny, były to montaże słowno – muzyczne. Wnuczęta pod kierunkiem nauczycielek recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły.

Zaprosiły też swoje babcie i dziadków do wspólnego tańca i zabaw ruchowych ze śpiewem.

 

Fotogaleria