Wydarzenia 2014
 

   

Bożonarodzeniowe spotkania opłatkowe
18-12-2014  
 

Cieszymy się, że również w tym roku, razem z przedszkolakami wzięli Państwo udział w kultywowaniu tradycji spotkań opłatkowych w naszym Przedszkolu.

 

Każda grupa przygotowała własny program artystyczny, który poruszył serca wszystkich gości.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej wyjątkowej uroczystości.

 

Fotogaleria

 

Wspólne kolędowanie w Klubie Osiedlowym „Helikon”
16-12-2014  
 

Jak co roku w grudniu, nasze przedszkolaki uczestniczyły we „Wspólnym kolędowaniu” organizowanym w Klubie Osiedlowym „Helikon”.

Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Biedronki”: Maja, Nicola oraz Wiktor. Wspólne kolędowanie miało formę występu zespołowego, podczas którego tę samą kolędę śpiewały dzieci z 2-3 placówek przy akompaniamencie fortepianu.

 

Organizatorzy spotkań starają się w ten sposób pielęgnować piękny obyczaj kolędowania. Jak co roku, było naprawdę pięknie i nastrojowo!

 

 

   
 
   

 
   
 

Wyniki VII Regionalnego Konkursu Origami pt. „Ozdoba świąteczna”
11-12-2014  
 

Znamy już wyniki VII Regionalnego Konkursu Origami pt. „Ozdoba świąteczna” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 8 i Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

W dniu 11.12.2014 w Szkole Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wystawa prac konkursowych. Przypomnijmy, że w konkursie brały udział dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z okolicznych miast: Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Jaworzna oraz Dąbrowy Górniczej.

 

Zgłoszonych zostało 180 prac, ocenianych w trzech kategoriach wiekowych: I –„Maluchy”, II -„Dzieciaki”, III -„Starszaki”.

Miło nam poinformować, że dzieci z naszego przedszkola biorące udział w tym konkursie zostały nagrodzone i wyróżnione.


W kategorii „Maluchy” Lila Kostyra z grupy „Biedronki” otrzymała wyróżnienie, a Małgosia Stolorz i Lena Sikora z grupy „Żabki” dostały nagrodę dyrektora MOPT-u. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody-niespodzianki.

 

Serdecznie gratulujemy dziewczynkom!
 

       


Niezwykle barwne i oryginalne prace wykonane techniką origami po raz kolejny zachwyciły zgromadzonych gości. Wystawa sprawiła, że w szkole zrobiło się naprawdę świątecznie.

Zapraszamy do fotogalerii gdzie znajduje się wystawa prac konkursowych.

 

Fotogaleria

 

Zajęcia z cyklu "Świat zawodów"
8-12-2014  
 

8 grudnia uczennice kl. II Technikum Odzieżowego ZSE, zaprezentowały naszym przedszkolakom zawód: technik technologii odzieży. To kolejna wizyta uczniów tej Szkoły w naszej placówce.

Tym razem, pod ich kierunkiem dzieci zmagały się z projektowaniem wzoru na świąteczną serwetkę. Indywidualnie wykonane projekty naniosły specjalnymi kredkami na materiał, a następnie – z pomocą młodych ekspertów Zespołu Szkół Ekonomicznych - utrwaliły żelazkiem.

Zajęcia te pokazały, że przy niewielkim nakładzie pracy i kreatywnym podejściu każdy może przygotować świąteczny prezent.

Co więcej, teraz wiemy, że poznawany zawód może łączyć się z fantastyczną zabawą. Prezentację wykonanych w tym dniu serwetek można oglądać na tablicach w szatni oraz naszej galerii. Zapraszamy!

 

Fotogaleria

 

Wizyta Świętego Mikołaja
3-12-2014  
 

Do naszego przedszkola zawitał z niecierpliwością oczekiwany przez wszystkie dzieci gość. W tym roku musieliśmy być naprawdę baaardzo grzeczni, bo Mikołaj odwiedził każdą z grup przedszkolnych.

 

Dzieciom podarował paczki pełne słodkości, a na tym nie koniec, oprócz niespodzianek indywidualnych Mikołaj przygotował także wyjątkowe paczki dla każdej grupy. Oj czego tam nie było… klocki, puzzle, układanki ,kuchenka, znalazł się nawet sygnalizator świetlny.

 

 

Mikołaj musi nas bardzo lubić skoro przyszedł wcześniej, docenił jak bardzo staramy się każdego dnia ładnie zjadać posiłki i wspólnie bawić…,a nawet Święty wie, że być grzecznym cały czas nie jest łatwe.

   
 

   
 

 

Po teatrzyku, w którym obok Mikołaja wystąpili jego przyjaciele, wyglądaliśmy przez okno usiłując zobaczyć sanie ciągnięte przez renifery… 

i niektórym się udało!!

 

Może i wam patrząc na grudniowe niebo pełne gwiazd uda się go dostrzec ?

 

Konkurs „Bajki mojego dzieciństwa”
25-11-2014  
 

 

W dniu 25.11.2014 roku, mieliśmy okazję gościć w Przedszkolu nr 39 w Dąbrowie Górniczej, gdzie odbyła się już VI edycja Konkursu Miejskiego „Bajki mojego dzieciństwa”. W tym roku dzieci z dąbrowskich przedszkoli musiały zmierzyć się z zadaniami nawiązującymi do znajomości wierszy autorstwa Agnieszki Frączek.


 

Reprezentantką naszego przedszkola została Izabela Helbin, która zdobyła dla naszej placówki maksymalną ilość punktów, za co otrzymała wspaniałą nagrodę.
 

Wszyscy gratulujemy Izie i jesteśmy z niej bardzo dumni.

 

Regionalny Konkurs Origami „Ozdoba Świąteczna”
25-11-2014  
 

Rozwijanie wrażliwości estetycznej i wyobraźni oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki orgiami jest przesłaniem Regionalnego Konkursu Origami „Ozdoba Świąteczna” (organizowanym przez Szkołę Podstawtową nr 8 oraz Pałac Kultury Zagłębia).

 

Nasze przedszkolaki podobnie jak w dwóch poprzednich latach i tym razem wzięły w nim udział.

„Biedronki” oraz „Żabki” przygotowały kolorowe, estetyczne i bardzo oryginalne prace wykonane techniką origami w formie płaskiej oraz przestrzennej.

 

 
 
 

 

Serdecznie zapraszamy na uroczyste ogłoszenie wyników oraz wystawę prac w dniu 10.12.2014 r. (środa) o godz.11.00 w Szkole Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej.
 

 

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
25-11-2014  
 

 

W dniu 25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z naszego przedszkola świętowały w tym roku wyjątkowo - włączyliśmy się w zbiórkę maskotek, zabawek i artykułów plastycznych organizowaną przez Fundację "Mam Marzenie".

 

Dzięki zaangażowaniu rodziców zebraliśmy wiele nowych maskotek, gier, układanek i artykułów papierniczych.

 

Dziękujemy za tak wielki odzew na naszą prośbę i wielkie serca.

 

 

Święto Niepodległości
7-11-2014  
 

11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku - po 123 latach niewoli, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości.

W naszym Przedszkolu obchody odbyły się już 7 listopada, ze względu na późniejszy długi weekend. W tym dniu każdy z nas ozdobił swój galowy strój flagami oraz kotylionami w barwach narodowych. Wspólnie odśpiewaliśmy też hymn Polski. "Mazurek Dąbrowskiego" odśpiewany przez bardzo małych jeszcze Polaków brzmiał niezwykle wzruszająco. Po nim nastąpiła część artystyczna. Dzieci z grupy "Żabki" i "Biedronki" zaprezentowały montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny.

W ustach kolejnego pokolenia zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz skłaniające do refleksji każdego patriotę: "Kto ty jesteś? – Polak mały". Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami.

 

Pani Dyrektor zachęciła dzieci aby uczestniczyły w radosnych obchodach Święta Niepodległości wraz z rodzinami i przez całe życie nosiły Polskę w swoich sercach.

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do fabryki DANONE
6-11-2014  
 

Dnia 6 listopada 2014r. nasze przedszkolaki z grupy „Smerfy” i „Biedronki” udały się na wycieczkę autokarową do fabryki „Danone” w Bieruniu. Z wielkim zainteresowaniem obejrzały film o zdrowotnych wartościach jogurtów i serków.

Pięknie odpowiadały na zadawane pytania rozwiązując quiz. Dzieci mogły samodzielnie zrobić i degustować jogurty o różnych smakach.

Jednak największą atrakcją i radością dla dzieci było spotkanie z „Małym Głodem”. Dzieci spontanicznie wyrażały swoje zadowolenie tuląc się do „maskotki” i robiąc sobie zdjęcie pamiątkowe.

Ale to nie wszystko!

Z dużym skupieniem i przeżyciem przedszkolaki przeszły do strefy produkcyjnej. Stojąc za przeszkloną ścianą mogły obserwować w pełni zmechanizowany cykl powstawania jogurtu, napełniania i pakowania do kartoników. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń, z pięknymi upominkami, wróciły szczęśliwie do przedszkola.

 

Osoby z fabryki „Danone” oprowadzające naszą wycieczkę, w dowód uznania dla dzieci za ich wiedzę i niezwykle kulturalne zachowanie, obdarowały każdą grupę dyplomami uznania i pamiątkowymi maskotkami „Małego Głoda”.

Brawo nasi przedszkolacy!

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego
28-10-2014  
 

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci jest niezwykle ważne, dlatego w dniach 27.10 i 28.10.2014 r. nasze przedszkolaki z grup: „Smerfy”, „Żabki”, „Biedronki” oraz „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę zorganizowaną przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Dąbrowie Górniczej.

 

Spotkanie pod tytułem „Wirtualne przejście dla pieszych” przypomniało, a także utrwaliło dzieciom zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, uświadamiając naszym podopiecznym, na jakie niebezpieczeństwa narażeni są podczas poruszania się po drodze. W WORD-zie czekało na nas całe mnóstwo atrakcji i niespodzianek.

 

Spotkanie rozpoczął Pan Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego przedstawiając informacje dotyczące zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Dzieci dowiedziały się także w jaki sposób udzielać poszkodowanym pierwszej pomocy - do demonstracji posłużył tu manekin. Obejrzeliśmy krótki filmik z udziałem dzielnego psa Sznupka, który pomógł nam utrwalić zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych. Wraz ze Sznupkiem wszystkie przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę dotyczącą przestrzegania zasad ruchu drogowego.

 

Ostatnią atrakcyjną niespodzianką, która na nas czekała, była możliwość uczestnictwa w symulacji przechodzenia przez wirtualne przejście dla pieszych. Nie było to takie proste, bo czekały na nas liczne sytuacje mogące powodować zagrożenie.

 

Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie, a wycieczka sprawiła nam ogromną radość!
 

 

Fotogaleria

 

"Fryzurkowo" - ponownie w naszym przedszkolu
28-10-2014  
 

W ramach cyklu „Świat zawodów” nasze przedszkolaki ponownie mogły skorzystać z umiejętności nabytych przez przyszłych absolwentów Zespołu Szkól Ekonomicznych.W dniu 28.10.2014, w ramach „Fryzurkowa”, które cieszy się ogromnym powodzeniem, na głowach dzieci pojawiły się ciekawe sploty i fantazyjne upięcia.

Tym razem w ramach poszerzania naszej współpracy zostało stworzone także dodatkowe stanowisko, gdzie chętni: zarówno rodzice jak i dzieci (tylko i wyłącznie pod opieką i za zgodą opiekunów), mogli obejrzeć swoje włosy za pomocą specjalnej mikro-kamery.

Odważni rodzice mogli dowiedzieć się: jak dbać o konkretny rodzaj włosów oraz jak istotna jest pielęgnacja skóry głowy.

W ten dzień profesjonaliści pro bono służyli nam swoją wiedzą, fachowo diagnozując co dzieje się na głowach małych i dużych. Mamy nadzieję, że tym razem frajdę miały nie tylko dzieci.

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do Filharmonii Śląskiej w Katowicach
20-10-2014  
 

Jak wiadomo, dzieci poznają świat poprzez zadawanie ogromnej ilości pytań, dlatego nasze przedszkolaki z grupy „Biedronki” i „Pszczółki” wzięły czynny udział w koncercie muzycznym, który odbył się w dniu 20.10.2014 roku w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach.

Koncert kameralny dla przedszkolaków zatytułowany „Czy uda nam się wspólnie jazzować?” prowadzony był przez panią Reginę Gowarzewską. Dzięki niemu wszystkim dzieciom udało się uzyskać odpowiedzi na wiele frapujących pytań, związanych z muzyką. Dzieci zapoznały się z gatunkiem muzycznym jakim jest jazz, w czym pomogli im obecni goście: pan Piotr Matusik, który grał na fortepianie oraz pan Szymon Białorucki grający na puzonie.

 

W ramach koncertu przedszkolaki poznały instrumenty muzyczne, a także pojęcia związane z wiedzą muzyczną. Zrozumiały czym jest improwizacja w muzyce jednocześnie podejmując się próby samodzielnego jej tworzenia na swój sposób. Prowadząca, Regina Gowarzewska, zaprezentowała dzieciom wykonanie piosenki „Idzie Grześ przez wieś” w wersji klasycznej, a następnie tę samą piosenkę w aranżacji jazzowej. Podobnie zaprezentowane zostały utwory „Kurki trzy” oraz „Staś Pytalski”.

 

W nawiązaniu do improwizacji pan Piotr przedstawił dzieciom różne wersje piosenki pt. „Wlazł kotek na płotek” – między innymi w stylu hiszpańskim i góralskim. Z kolei pan Szymon, specjalizujący się w grze na puzonie, wytłumaczył dzieciom jak zbudowany jest puzon, do jakiej rodziny instrumentów należy, a także w jaki sposób wydobyć z niego dźwięk.

Następnym zadaniem dla naszych podopiecznych była samodzielna improwizacja polegająca na wspólnym śpiewie z wykorzystaniem słów wymyślonych przez prowadząca. Zwieńczeniem koncertu było słuchanie piosenki do wiersza Jana Brzechwy pt. „Zegar”.

 

 

 
   
  Wycieczka do Filharmonii niewątpliwie była dla dzieci źródłem nowych doświadczeń, a także okazją do poznania wielu ciekawych informacji i zdobycia nowych umiejętności.
 

Pasowanie na Przedszkolaka
15-10-2014  
 

Od 15 października nasza Rodzinka powiększyła się o 65 nowych przedszkolaków.


W tym roku na uroczystości po raz pierwszy gościliśmy rodziców dzieci pasowanych na Przedszkolaka. Na wszystkich gości czekała nie lada gratka, bo przedszkolaki musiały udowodnić, że potrafią tańczyć, śpiewać i recytować. Za swoje pierwsze występy otrzymały burzę oklasków! Po występach odbyło się uroczyste pasowanie na Dzielnego Przedszkolaka.

 

Także rodziców nie ominęło specjalne zadanie; musieli ślubować „że będą troszczyć się o dzieci i wspierać je w samodzielności”. Całe szczęście dzieci składając swe ślubowanie na Przedszkolaka, dały im dobry przykład. Oficjalną część zakończyła pani dyrektor, pasując dzieci zaczarowanym ołówkiem. W nagrodę za wszystkie starania, na dzieciaki czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy.

 

 

Tych którzy nie mogli być w tym wyjątkowym dniu z nami, zapraszamy do obejrzenia relacji za pośrednictwem Telewizji Osiedlowej TOM.

 

Fotogaleria

 

Konkurs "Liściaste Zwierzaki" zakończony
8-10-2014  

 

W dniu 8 października 2014 r. w naszym przedszkolu odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego „Liściaste Zwierzaki”. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe:

  • I miejsce: Małgorzata Stolorz,

  • II miejsce: Radek Kasza,

  • III miejsce: Filip Trędowski oraz Sebastian Trędowski.

Gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.
 

 

Fotogaleria

 

Nowy Rekord Guinessa
30-09-2014  
 

W dniu 30 września 2014 r. nasze przedszkole wzięło udział w nie lada wyzwaniu. Podjęliśmy się tego wszyscy i uzbrojeni w szczoteczki, kubki i pasty ruszyliśmy do łazienek, by dokładnie wyszczotkować nasze zęby.

 

Dzięki temu, że dbamy o higienę jamy ustnej został ustanowiony Nowy Rekord Guinessa w kategorii: największa liczba dzieci jednocześnie myjących zęby.

Nie byłoby to takie proste, gdyby nie patronat Akademii Aquafresh, z którą nasza placówka współpracuje już od dawna. Dzięki ciekawym scenariuszom i pomocom dydaktycznym, które co roku dostarcza nam Akademia, wiemy jak ważne jest dbanie o nasz uśmiech oraz uśmiechy naszych bliskich.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego osiągnięcia.

 

Więcej o rekordzie także na stronie: www.akademia-aquafresh.pl

 

Fotogaleria

 

Projekt "Eko-Odkrywcy"
27-05-2014  
 

Grupy „Muchomorki” i „Smerfy” w maju brały udział w projekcie pt. "Eko-Odkrywcy" realizowanym przez Stowarzyszenie Civitas z Dąbrowy Górniczej i współfinansowanym ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach uwrażliwiających je na ochronę naturalnego środowiska i gospodarki odpadami.

Zajęcia oparte były na pedagogice zabawy, z wykorzystaniem elementów eksperymentów naukowych, technik ruchowych, plastycznych oraz muzycznych, pobudzających twórcze myślenie.

 

Projekt składał się z 3 warsztatów w każdej grupie:

1 spotkanie: „Eko - Odkrywcy”
Na spotkaniu poruszony był temat wpływu człowieka na otaczający nas świat, skutki tych działań i metody jego zapobiegania. Celem było przekazanie dzieciom wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z darów natury oraz wykształcenie w nich wrażliwości na problemy ekologiczne. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z tematyką dotyczącą zasobów wodnych na świecie czy gospodarki energią elektryczną. Zajęcia miały charakter badań i eksperymentów.

 

2 spotkanie: „Artystyczne śmieciowisko” - warsztaty z obszaru recyklingu i ekodesign’u

W trakcie zajęcia dzieci zapoznały się z następującą tematyką:

  • Co to są śmieci?

  • Jak je segregować?

  • Czemu służy recykling?

Spotkanie miało formę zabaw plastycznych poruszających problemy ekologiczne. Tematyka zajęcia promowała idee ekologicznego stylu w życiu codziennym, w aranżacji wnętrz, w sztuce czy technice.


3 spotkanie: „Niezwykłości z rzeczy zwykłych” – warsztaty kreatywne

Zajęcia miały charakter artystycznych wariacji na temat rzeczy codziennego użytku. Miały być inspiracją, by nadawać rzeczom nowy charakter, nowy artystyczny wyraz, nietradycyjną funkcjonalność. Były to propozycje prostych i tanich rozwiązań jak zrobić coś z niczego, tworzyć przedmioty użytkowe z odpadów i innych powszechnie dostępnych materiałów. Warsztatom towarzyszył pokaz multimedialny prezentujący prace współczesnych artystów i projektantów zajmujących się ekodesignem i up - cyklingiem.

 

 

Fotogaleria

 

Świat zawodów: technik technologii odzieży
27-05-2014  
 

Dnia 27.05.2014 w ramach cyklu: „Świat zawodów”, gośćmi dzieci z grupy „Żabek” byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej.

Przedszkolaki miały okazje poznać kolejny zawód, tym razem był to Technik Technologii Odzieży. Podczas zajęć dzieci poznały przybory niezbędne do wykonywania tej pracy, miały możliwość przyjrzeć się tworzeniu stroju (tym razem w wersji bibułowej) i uczestniczyć w procesie poprzez tworzenie elementów ozdobnych.

Na zakończenie zajęć każdy mógł się poczuć jak absolwent tego kierunku, tworząc wzory z papierowego szablonu i dobierając modelom odpowiednią odzież.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
 

 

Fotogaleria

 

Dzień Mamy i Taty
26-05-2014  
 

Z okazji Dnia Mamy i Taty w każdej grupie odbyły się programy artystyczne, przygotowane przez dzieci. Przedszkolaki śpiewając, tańcząc i recytując życzyły wszystkiego co najlepsze swoim ukochanym rodzicom.

My również dołączamy się do tych życzeń.

 

Fotogaleria

 

Spotkanie z poetką Eweliną Orłowską
14-05-2014  
 

W dniu 14.05.2014 r. grupa „Biedronki” odwiedziła Bibliotekę Publiczną – Filię nr 18 na Mydlicach, gdzie uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Panią Eweliną Orłowską, autorką książek dla dzieci.

 


Spotkanie odbyło się w ramach „Tygodnia Bibliotek” pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.
Autorka stawia sobie za cel kształtowanie wrażliwości społecznej i ekologicznej wszystkich przedszkolaków.
Dzieci w trakcie spotkania wysłuchały autorskich wierszy Pani Eweliny Orłowskiej z książki pt. „Świat w naszych oczach”.
Na koniec spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek z autografem autorki.


Pani Ewelinie Orłowskiej życzymy dalszych sukcesów i czekamy na nowe wspaniałe wiersze!

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do "Zaczarowanego lasu"
7-05-2014  
 

We środę, 7 maja, odbyła się długo oczekiwana przez dzieci z grupy „Biedronki” i „Żabki” wycieczka do „Zaczarowanego Lasu”.


Podróż rozpoczęliśmy po śniadaniu. Na miejscu zostaliśmy powitani przez Bajkową Postać i zaproszeni przez Wróżkę do podróży do Zaczarowanego Lasu widocznego daleko na horyzoncie. Dalszą podróż odbyliśmy tramwajami konnymi jadąc polną drogą przez łąki, aż dotarliśmy w końcu do lasu. Po drodze spotkaliśmy niedźwiedzia kryjącego się za drzewami oraz Czerwonego Kapturka, który prosząc o podwiezienie do mieszkającej w lesie babci, chętnie skorzystał z naszego środka transportu, z wdzięcznością grając nam na gitarze bajkowe piosenki i częstując zaczarowanymi ciasteczkami.


 

W lesie spotkaliśmy wiele ciekawych postaci: Pana Leśniczego, Babcię Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Jasia i Małgosię oraz samą Babę Jagę. Gdzieś w oddali słychać było wycie wilka. Po drodze musieliśmy bardzo uważać na atakujące „wiewióry”, pomyślnie przeszliśmy test „Węża Leona”, uwolniliśmy Jasia z wnyków zastawionych przez kłusowników na leśne zwierzęta. Przy stawie „Gorzkich Łez” wysłuchaliśmy opowieści Leśnej Wróżki i spotkaliśmy śmiesznego Felusia, który wesoło śpiewając i grając na gitarze zaprowadził nas do Kopciuszka.


 

Po długim, pełnym wrażeń spacerze po lesie nadeszła pora na zasłużony odpoczynek na polance, gdzie mogliśmy przysiąść na ławkach, zjeść pieczone kiełbaski i wypić pyszną owocową herbatkę. W końcu nadszedł czas na opuszczenie „Zaczarowanego Lasu” i jego sympatycznych mieszkańców. Zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się w powrotną podróż konnymi tramwajami.

 

Po dotarciu na parking, na którym zostawiliśmy nasz autokar, czekała jeszcze jedna niespodzianka – szalona dyskoteka w „Chacie za Wsią”! Mogliśmy do woli śpiewać, tańczyć i szaleć na parkiecie.

Tak zakończył się ten dzień pełen wrażeń. Do Dąbrowy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo, bardzo zadowoleni.
Na długo zapamiętamy pobyt w tym wspaniałym, bajkowym świecie, gdzie w prawdziwej, leśnej scenerii mogliśmy przeżyć wspaniałą przygodę.

 

Fotogaleria

 

Sukces w konkursie origami „Ptaki - Skrzydlate Zwierzaki”
29-04-2014  
 

Miło nam poinformować, że znamy już wyniki VI Regionalnego Konkursu Origami, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 8 i Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.
 

W dniu 29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wystawa prac konkursowych. W konkursie brały udział dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Jaworzna, Strzyżowic i Dąbrowy Górniczej. Napłynęło 101 prac, zgłoszonych w trzech kategoriach wiekowych:

Kategoria I „Maluchy”: przedszkolaki,

Kategoria II „Dzieciaki”: uczniowie klas I – III,

Kategoria III „Starszaki”: uczniowie klas IV- VI

 

Tym bardziej jest nam miło, że dzieci z naszego przedszkola biorące udział w tym konkursie zostały nagrodzone i wyróżnione.


W kategorii I „Maluchy” Małgosia Dryjska z grupy „Biedronki” zdobyła II miejsce, a Małgosia Stolorz z grupy „Krasnale” otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i ich opiekunom!

Niezwykle barwne, pomysłowe i oryginalne prace wykonane techniką origami po raz kolejny zachwyciły zgromadzonych gości. Wystawa sprawiła, że w szkole zrobiło się naprawdę wiosennie. Atmosferę konkursu rozweselił i urozmaicił przepiękny występ Teatrzyku „Lira” ze Szkoły Podstawowej nr 8. Laureaci otrzymali dyplomy, puchary i nagrody-niespodzianki.

 

(w fotogalerii wystawa prac konkursowych)

 

 

Fotogaleria

 

Konkurs recytatorski "Zakurzone wiersze"
25-04-2014  
 

W dniu 25 kwietnia odbył się kolejny, drugi etap konkursu recytatorskiego "Zakurzone wiersze".

Tym razem miał on miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wszystkie dzieci pięknie wyrecytowały swoje wiersze, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Iga Dyaczyńska (1 miejsce), która będzie reprezentować nasze przedszkole w finale konkursu oraz Karolina Mańczykowska (2 miejsce) i Patryk Mazurkiewicz (3 miejsce).

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a za Igę mocno trzymamy kciuki!

 

(w fotogalerii znajdują się także zdjęcia z eliminacji do konkursu)

 

 

Fotogaleria

 

Dzień Ziemi
24-04-2014  
 

 

W naszym przedszkolu odbyła się - jak co roku - uroczystość z okazji Dnia Ziemi. Dzieci z grup „Muchomorki” i „Smerfy” przygotowały wraz z nauczycielami przedstawienie  pt. „Kochajmy Ziemię”, które z wielkim zainteresowaniem obejrzały wszystkie przedszkolaki.

 

Z przedstawienia mogły się wiele dowiedzieć na temat ochrony przyrody, właściwego zachowania w lesie czy segregowania śmieci. Aktorzy byli świetnie przygotowani, mieli piękne stroje przygotowane przez rodziców, toteż po występie otrzymali długie, rzęsiste brawa od widowni.

 

Duża część dzieci siedzących na widowni, również miała wspaniałe przebrania przygotowane przez rodziców – ich pomysłowość była imponująca. Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi w naszym przedszkolu, wszystkie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, że będą dbać o swoją planetę i dzięki temu zostały mianowane przez Panią dyrektor "Strażnikami przyrody".


To był naprawdę dzień pełen wrażeń!

 

Fotogaleria

 

Wizyta w bibliotece
11-04-2014  
 

Dnia 11.04.2014 dzieci z grupy Biedronki, jak co miesiąc, wybrały się do Miejskiej Biblioteki na osiedlu Mydlice i zaniosły tam swoje wiosenne prace plastyczne, wykonane na zajęciach w przedszkolu.

Prace zostały wystawione w „Galerii w oknie” tejże biblioteki.

Przedszkolaki w tym dniu, uczestniczyły też w zajęciach bibliotecznych, których tematem były Święta Wielkanocne.
Na początku pani bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie A. Galicy „Bajeczka wielkanocna”, dzięki któremu dzieci poznały symbole Wielkanocy. Potem przeczytała fragmenty drugiej książki „Zwyczaje świąteczne w Polsce” M.Kuneckiej, z której dzieci dowiedziały się o tradycjach i obyczajach związanych ze świętami Wielkanocnymi.


Następnie przedszkolaki samodzielnie, w radosnej atmosferze kolorowały kredkami przygotowane przez p. Anię pisanki wielkanocne.
Dziękujemy Pani Ani za interesujące zajęcia i ze zniecierpliwieniem czekamy na następne!

 

Fotogaleria

 

Konkurs Origami „Ptaki - Skrzydlate Zwierzaki”
11-04-2014  
 

 

W kwietniu,dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny wzięły udział w VI Regionalnym Konkursie Origami „Ptaki - Skrzydlate Zwierzaki” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Adama Mickiewicza oraz Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

 

 

Celem tego konkursu jest rozwijanie wrażliwości estetycznej i wyobraźni oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki orgiami.
 

 

 

 

 

Na konkurs dzieci z grup Krasnale, Biedronki i Muchomorki przygotowały kolorowe, estetyczne i bardzo ciekawe prace zrobione techniką orgiami w formie płaskiej i przestrzennej.

 

 

 

 

Konkurs na "Palmę Wielkanocną"
9-04-2014  
 

Bardzo cieszymy się, że konkurs na „Palmę Wielkanocną” zmotywował tak wiele dzieci oraz rodziców do wspólnego kultywowania tradycji związanej z obchodami Świąt Wielkiej Nocy.


Na wszystkich uczestników czekały dyplomy oraz słodki poczęstunek, a na dzieci wyróżnione nagrody rzeczowe w postaci ilustrowanych książek.


Na szczególne wyróżnienie zasługiwały: Wiktoria Wierzba z „Muchomorków” (I miejsce), Karolina Mańczykowska z „Żabek ” (II miejsce), Maja i Nicola Krakowiak z „ Biedronek ” (III miejsce). Jeszcze raz gratulujemy uczestnikom, życząc wszystkim przedszkolakom oraz ich rodzinom spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych

 

Fotogaleria

 

Wycieczka do filharmonii
7-04-2014  
 

Dnia 7 kwietnia 2014 roku odbyła się wycieczka do Filharmonii Śląskiej w Katowicach na koncert edukacyjny pt. ”Czy gitara zagra bez prądu?”.

W koncercie edukacyjnym uczestniczyło 50 dzieci, które podczas występu poznały różne rodzaje gitar: gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową. Podczas koncertu muzycy (Przemysław Hanaj, Kosma Kalamarz) zaprezentowali utwory znanych kompozytorów. Prelegentką była pani Regina Gowarzewska.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w takie utwory jak: „Danza Brasiliera” – Jorgela Morelo; „Dobry, zły i brzydki” – Ennio Morricone, czy utwór „Happy”. Rozwiązywały także muzyczne zagadki.

 

 

 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie przez dzieci wraz z opiekunami i przewodnikiem Filharmonii Śląskiej, która po generalnym remoncie robi duże wrażenie.

 

 

 

 

 

 

 

Podczas zwiedzania grupa mogła uczestniczyć w próbie koncertu filharmoników. Próba była dla dzieci ogromnym zaskoczeniem. W ciszy i w skupieniu obserwowały liczną grupę muzyków, ich instrumenty oraz wsłuchiwały się w piękną muzykę. To było naprawdę niezapomniane przeżycie!

 

           

 

 

Powitanie wiosny
21-03-2014  
 

Pierwszy dzień wiosny w naszym przedszkolu powitaliśmy bardzo uroczyście.

Wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi paniami zebrały się 21.03.2014 r. w jednej z sal naszego przedszkola, żeby wspólnie powitać wiosnę, a pożegnać zimę. W wiosennych strojach i dobrych nastrojach dzieci witały wiosnę piosenkami, wierszami, bawiły się tańcząc przy muzyce.

 

Głośnym śpiewem i skandowaniem przywoływały upragnioną wiosnę. Podczas uroczystości, dzieci miały również okazję wykazać się znajomością i wiedzą dotyczącą nadchodzącej pory roku, dlatego wszystkie aktywnie uczestniczyły w rozwiązywaniu zagadek.


Po zabawie w sali, dzieci z wszystkich grup wraz z paniami wyruszyły barwnym pochodem z Marzanną i zielonym Gaikiem, na spacer alejkami naszego osiedla. Wiosenny korowód wzbudził duże zainteresowanie i uśmiech na twarzach mieszkańców.

 

Fotogaleria

 

Świat zawodów: technik obsługi turystycznej
19-03-2014  
 

W dniu 19.03.2014 r. do naszego przedszkola ponownie zawitali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych z Dąbrowy Górniczej, którzy w ramach cyklu zajęć „ Świat zawodów” zaprezentowali nam zawód „technik obsługi turystycznej”, a w związku z tym, różne formy turystyki aktywnej.

Dzięki multimedialnej prezentacji, proponowanym zabawom i tańcom, dzieci z grupy „ Żabek” i „ Smerfów” mogły przenieść się we wspaniały świat wyobraźni, wcielić się w turystów i odbyć podróż do innych krajów. Dzieci mogły przeżyć rozmaite przygody, poznać ciekawe zabytki, rośliny i zwierzęta. Przypomniały sobie również, jak należy się zachowywać się na łonie natury, jak należy dbać o naszą planetę.

Było bardzo ciekawie i wesoło – jak podczas prawdziwej, wakacyjnej podróży!

 

Fotogaleria

 

"Krasnoludki" w piekarni
6-03-2014  
 

W dniu 6.03.2014 r. grupa najmłodsza „Krasnoludki”, zwiedziła piekarnię w pobliżu naszego przedszkola.

Piekarze zapoznali dzieci z maszynami i urządzeniami potrzebnymi do wyrobu chleba. Wielką ciekawostką dla dzieci był piec i specjalna łopata, na której wkłada się chleb do pieca.

Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji o szacunku do chleba oraz degustowały specjalnie dla nich upieczone maślane bułeczki.

 

Było wiele radości i zadowolenia wśród dzieci, jak również wśród pracowników piekarni. Dziękując piekarzom za okazaną gościnność dzieci przyrzekły, że ponownie odwiedzą swoją ulubioną piekarnię.

 

Fotogaleria

 

Spotkanie z muzyką
3-03-2014  
 

Dzieci z grup: „Smerfy”, „Pszczółki” i „Muchomorki” w dniu 3.03.2014 roku wyruszyły na spotkanie z muzyką do Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Spisaka. W trakcie spotkania dzieci poznały różne rodzaje instrumentów takich jak: strunowe, smyczkowe, dęte, klawiszowe.

 

Uczniowie Szkoły Muzycznej recytowali wiersze o zwierzętach i pięknie grali na instrumentach muzycznych. Pełne wrażeń i doznań estetycznych dzieci wróciły do przedszkola.

Być może niektóre z nich, od września staną się uczniami tej wyjątkowej szkoły.

 

Fotogaleria

 

Bal przebierańców

12-02-2014  
 

W dniu 12 lutego w naszym przedszkolu pojawił się korowód księżniczek, rycerzy, policjantów oraz cała gromada postaci z bajek. Tancerzy rozgrzewały radosne rytmy płynące z głośników, a zabawę karnawałową urozmaicały liczne konkursy. Taniec z balonem czy na gazecie nie sprawiały najmniejszego problemu naszym „bajkowym” przedszkolakom.

 

Całe szczęście, że z tego wydarzenia każdy z nas będzie miał pamiątkę w postaci fotografii. Po takiej zabawie cieszymy się, że karnawał jeszcze trwa!

 

Fotogaleria

 

Czytanie bajek
5-02-2014  
 

W dniu 5 lutego 2014 r. w grupie najmłodszej „ Krasnalach” odbyły się zajęcia z Panią bibliotekarką z cyklu „ Najpiękniejsze bajki dla dzieci ”.


Krasnoludki wysłuchały bajki „ Kot w butach”. Po krótkiej rozmowie na temat treści i wesołej zabawie muzycznej dzieci kolorowały Kota i jego przyjaciela.

   
 

Dzień Babci i Dziadka

16-01-2014  
 

W styczniu obchodzimy piękne święto pełne uśmiechów, wzruszeń, radości oraz łez. 16 i 17 stycznia odbył się w naszym przedszkolu Dzień Babci oraz Dziadka.
 

Gościliśmy w tym dniu wyjątkowych gości, którzy okazują naszym maluchom pełno cierpliwości, miłości i oddania. Nasi podopieczni chcąc odwdzięczyć się za okazane serce przygotowali dla nich uroczystość przeplataną wierszami, śpiewem oraz
tańcem.


Po przedstawieniu przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty oraz zaprosiły gości na poczęstunek w postaci ciasta, słodyczy oraz soków. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

 

Fotogaleria