Wydarzenia 2015
 

Rozstrzygnięcie konkursu "Anioły Bożego Narodzenia"
16-12-2015

II edycja konkursu „Anioły Bożego Narodzenia” została zakończona.

W dniu 16.12.2015 r., każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem oraz niespodzianką, ponadto jury przyznało także nagrody główne:

  • 1 miejsce: Wojciech Grzęda

  • 2 miejsce: Kacper Zmarlak

  • 3 miejsce: Kuba Borkowski

Prace wykonane przez dzieci wraz z rodzicami, można podziwiać przy wejściu do naszego przedszkola.

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za udział w konkursie.

 


Zajęcia "Z ekologią na ty"
7-12-2015

W dniu 7 grudnia grupy "Muchomorki", "Pszczółki" oraz „Żabki” odwiedziła przedstawicielka fundacji "Zielona Perspektywa", która opowiadała przedszkolakom o tym jak ważna jest dla ochrony środowiska segregacja śmieci.

Dzieci samodzielnie rozdzielały i wrzucały do odpowiednich pojemników różnego rodzaju odpady. Dowiedziały się, co to jest recykling i dlaczego śmieci są przetwarzane. Przedszkolaki wzbogacone o tę wiedzę obiecały segregować odpady w swoich domach.

 

W nagrodę otrzymały upominki – świnki skarbonki wykonane z surowców wtórnych.

Fotogaleria


Święty Mikołaj w przedszkolu
2-12-2015

 

W dniu 2 grudnia 2015 r., w przedszkolu pojawił się najbardziej oczekiwany przez dzieci gość - Święty Mikołaj. Mikołaj był witany z radością i uśmiechem przez wszystkich przedszkolaków.

 

W każdej grupie śpiewano piosenki dla gościa i recytowano wiersze. Były rozmowy o tym kto był grzeczny i czy wszystkie dzieci polubiły już surówki?

 

Święty Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom słodkie upominki, a dla każdej grupy piękne klocki i układanki.

 

Było to z pewnością miłe spotkanie.

Fotogaleria


Spotkanie z muzykiem
1-12-2015

1 grudnia 2015 roku dzieci z grupy "Pszczółki" odwiedził Tata Wojtusia. Opowiadał przedszkolakom o spełnionych marzeniach z dzieciństwa, dotyczących muzyki. Mimo, że wykonuje inny zawód, muzyka zajmuje ważne miejsce w jego życiu. Dzieci także mogły spróbować swoich sił grając na gitarze klasycznej oraz elektrycznej. Wspólnie śpiewano piosenki biwakowe. Było bardzo radośnie i wesoło, nawet Wojtuś pochwalił się swoimi umiejętnościami gry na gitarze. On i jego brat idą w ślady Taty i wspólnie grają na instrumentach. Może inni rodzice też mają ciekawe zainteresowania lub pasje, o których chcieliby opowiedzieć dzieciom. Zapraszamy!
 

Fotogaleria


Zajęcia otwarte w grupie Krasnoludki
19-11-2015

W czwartek 19.11.2015 w najmłodszej grupie "Krasnoludków", odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, oparte na projekcie Mistrzowie Kodowania Junior. Na zajęciach maluchy prezentowały rodzicom dotychczas zdobyte wiadomości oraz umiejętności podczas wspólnych zabaw na macie edukacyjnej ("Kolory", "Bystre oczko", "Łańcuch skojarzeniowy", "Kategorie", "Pary", "Czego brakuje, co się zmieniło", "Domino", "Twister"). Dzieci pokazały też, jak przyswoiły sobie znajomość klocków ruchu w teorii i praktyce.
 

We wszystkich wspomnianych zabawach maluchy rozwijały logiczne myślenie, ćwiczyły spostrzegawczość, pamięć i koncentrację uwagi, kształciły analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową.

 

Na koniec zajęć w nagrodę za bardzo dobrze wykonane zadania dzieci mogły razem z rodzicami popracować na tabletach, wybierając swoje ulubione aplikacje np. Kids Sudoku, Animals Memory, Odgłosy zwierząt, Kids Music.

 

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem rodziców i ogromnym zaangażowaniem dzieci.
 

Fotogaleria


Fryzurkowo 2015
19-11-2015

Nasze przedszkole w dniu 19 listopada, ponownie gościło uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych kształcące się na kierunku: technik fryzjerstwa. Przyszłe fryzjerki tworzyły naszym przedszkolakom piękne fryzury już 5 rok z rzędu, a wszystko w ramach cyklu „Świat zawodów”.
 

Dzięki tej wizycie dzieci już wiedzą do czego służą sprzęty w salonie fryzjerskim, którymi zawodowcy potrafią wyczarować loki, fale, bądź całkiem wyprostować włosy. Dzięki takim spotkaniom maluchy chodzą do fryzjera z radosną miną bo wiedzą już, że to sama przyjemność!

Rodzice po raz kolejny mogli skorzystać z bezpłatnej diagnozy skóry głowy swoich oraz dzieci i uzyskać fachowe porady dotyczące jej pielęgnacji. Dziękujemy Zespołowi Szkół Ekonomicznych za wspaniałą współpracę!

Kto wie może i z naszych przedszkolaków wyrosną fantastyczni fryzjerzy i fryzjerki?

Fotogaleria


11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
10-11-2015

"Dzisiaj wielka jest rocznica 11 Listopada. Tym, co padli za Ojczyznę Hołd wdzięczności Polska składa. I my przedszkolacy o tym pamiętamy i dlatego dzisiaj tu się spotykamy."

W dniu 10 listopada 2015 r., tuż przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości, w naszym przedszkolu odbył się uroczysty Poranek Patriotyczny. Odświętny charakter uroczystości podkreśliły galowe stroje dzieci, piękne kotyliony i flagi. Nasi mali patrioci poznali historię drogi do wolności naszego kraju. Nasze przedszkolaki słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Czcząc pamięć tamtych dni wszystkie przedszkolaki i panie zaśpiewały Hymn Polski.

 

Po zakończeniu części artystycznej dzieci obejrzały film pt. "Polak mały", który pozwolił utrwalić wiedzę o polskich symbolach narodowych .

Czy udało nam się zasiać ziarno patriotyzmu i świadomości przynależności do naszego kraju zweryfikuje czas.
 

     


Przegląd jamy ustnej
9-11-2015

 

W dniu 9 listopada br. w naszym przedszkolu odbył się bezpłatny przegląd jamy ustnej u dzieci, kwalifikujących się do bezpłatnego leczenia stomatologicznego. Przegląd obejmował oceny stanu uzębienia i wykrywania wad zgryzu. Był wykonany przez lekarzy stomatologów i higienistki stomatologiczne z Centrum Stomatologii PERFEKT w Dąbrowie Górniczej.

 

Rodzice zostali poinformowani o wynikach badania w formie pisemnej. Badanie było poprzedzone pogadanką na temat higieny jamy ustnej, przeprowadzoną przez panią stomatolog.

Fotogaleria


Zajęcia otwarte
6-11-2015

 

W dniu 6.11.2015 r. w grupie „Biedronek” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Prowadzącą była wychowawczyni, mgr Beata Ciekała.

 

Przedszkolaki wraz z rodzicami bawiły się wesoło przy piosence „Wiewióreczka”. Pochwaliły się też swoją wiedzą o przygotowaniach zwierząt leśnych do zimy. Dużo radości dostarczyła im zabawa z chustą Klanzy. Środek chusty był symbolicznym legowiskiem, a dzieci po kolei „zamieniały” się w niedźwiadka, jeża i przygotowywały się do zimowego snu.

 

Po tej zabawie „Biedronki” przystąpiły do malowania farbami wyciętych szablonów żołędzi. Robiły to w nietypowy sposób, używając gąbek. Gotowe prace były różnorodne, ponieważ każde z dzieci w różny sposób mieszało kolory farb. Po wyschnięciu, „żołędzie” zostały przyklejone na dużym arkuszu z wymalowanym drzewem dębu.

 

Wspólna praca została umieszczona na tablicy w szatni, gdzie mogą ją obejrzeć wszyscy zainteresowani.

Fotogaleria


Żołnierz w grupie Muchomorki
5-11-2015

Dzieci wraz z nauczycielkami z grupy "Muchomorki" pragną wzmocnić więź pomiędzy przedszkolem a domem rodzinnym.

W związku z tym organizujemy cykl spotkań, na których rodzice opowiadają o swojej pracy zawodowej.


W dniu 5.11.2015 r. naszą grupę odwiedził żołnierz - tata jednego z naszych przedszkolaków. Nasz gość interesująco opowiadał o swojej pracy i o sposobach przetrwania w warunkach polowych. Zaprezentował dzieciom strój maskujący oraz polowy z wyposażeniem. Pokazał, jak przyrządzić gorący posiłek bez użycia ognia. Największym zainteresowaniem cieszyła się maska przeciwgazowa i rozłożony namiot. Dzieci były zafascynowane, zadawały mnóstwo pytań, na które wyczerpująco odpowiadał nasz gość.

Dziękujemy naszemu gościowi za wspaniały pokaz i zachęcamy pozostałych rodziców do współpracy z nami oraz prezentacji wykonywanych zawodów.

Fotogaleria


Wycieczka do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

w Katowicach

20-10-2015

Przedszkolaki z grupy "Pszczółki" oraz "Smerfy" we wtorek (20.10), wybrały się na zaczarowane Spotkanie z Muzyką.

Gdy dotarliśmy do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach byliśmy oczarowani.

Obie grupy uczestniczyły w zajęciach muzycznych z animatorem, na których bawiliśmy się z Muzyką; za pomocą dłoni, chust czy instrumentów.

Z zaciekawieniem odkrywaliśmy coraz to nowe pomieszczenia, w których na co dzień pomieszkuje Muzyka. Odwiedziliśmy salę koncertową dużą - mieszczącą około 1000 gości oraz tę mniejszą, w której mieści się ich 300. Mogliśmy zwiedzić pomieszczenia, w których przygotowują się artyści i z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy próbę orkiestry, na którą akurat trafiliśmy.

Muzycy grali tylko dla nas, a my w skupieniu słuchaliśmy. Wycieczka przebiegała koncertowo.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wyprawy.

Fotogaleria


Pasowanie na Przedszkolaka
16-10-2015

W dniu 16.10.2015 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka, co oznacza, że nasza przedszkolna rodzinka poszerzyła swoje grono kolejny raz, ku radości wszystkich zgromadzonych. W tym szczególnym i uroczystym dniu w obecności swoich rodziców i bliskich, dzieci stały się prawdziwymi przedszkolakami.
 

Podczas uroczystości zaprezentowały swoje świeżo nabyte umiejętności: recytatorskie, muzyczne oraz taneczne. Po prezentacji artystycznej przyszedł czas na złożenie przysięgi, w której nasze zuchy przyrzekały:
„...grzecznie się bawić i szanować zabawki, sprzątać po sobie, nie grymasić i nie szlochać, zawsze swoje panie kochać ....”.

Po uroczystym złożeniu przysięgi, dzieci zostały pasowane przez panią dyrektor na pełnoprawne przedszkolaki przez dotknięcie "magicznym" ołówkiem.

Fotogaleria


Wycieczka do Zakładu Produkcyjnego Danone w Bieruniu
02-10-2015

W dniu 2 października 2015 r. przedszkolaki z grupy: "Żabki" oraz "Muchomorki" wybrały się na wycieczkę do Zakładu Produkcyjnego Danone w Bieruniu.


Atmosfera, która nam towarzyszyła tego dnia była bardzo miła i radosna, nic dziwnego bo czekało nas wiele niespodzianek. Najpierw przedstawiona nam została prezentacja multimedialna czyli krótka historia Danone. Następnie samodzielnie tworzyliśmy przysmaki z kolorowymi owocami i barwnikami, a później pychotka - degustacja jogurtów ….mmniam, smakowały one wybornie!

Wszyscy oglądaliśmy też ciekawy film przedstawiający produkcję i transport produktów Danone do hurtowni oraz sklepów. Aktywnie braliśmy udział w czekającym na nas quizie, w którym wykazaliśmy się wiedzą, umiejętnościami i odpowiednią postawą.

 

Największą frajdę sprawiło nam spotkanie z Małym Głodem, którego wszyscy znaliśmy z reklam telewizyjnych.
 

Podczas zwiedzania fabryki zobaczyliśmy w jaki sposób jest produkowana żywność, którą potem kupujemy i spożywamy. Dla nas była to bardzo ciekawa i poznawcza wycieczka. Na zakończenie otrzymaliśmy prezenty, które sprawiły nam ogromną radość i przyjemność, bo kto nie lubi dostawać prezentów?

Fotogaleria


Pożegnanie "starszaków"
18-06-2015

Dla naszych przedszkolaków z grup "starszych" nadeszła chwila pożegnania przedszkola. Bardzo dobrze pamiętamy ten dzień, kiedy po raz pierwszy przekroczyli przedszkolne mury, pełni obaw, a jednocześnie niezmiernie ciekawi, co ich spotka w nowym miejscu.

Czas spędzony w przedszkolu minął bardzo szybko i nadszedł koniec ostatniego roku szkolnego spędzonego w przedszkolu.
 

W grupach "Biedronki", "Pszczółki" i "Żabki", w dniach 16, 17 i 18 czerwca 2015 r., odbyły się uroczystości pożegnania przedszkola.

 

 

Polonez, który w każdej grupie rozpoczynał uroczystość, zyskał wielkie uznanie gości i nagrodzony został gromkimi brawami. Podobnie pozostałe części uroczystości.

Oczywiście nie obyło się bez wielu wzruszeń ze strony rodziców oraz pracowników przedszkola. Na pamiątkę pobytu w przedszkolu dzieci otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.

Serdecznie żegnamy naszych przedszkolaków i życzymy im wielu sukcesów w szkole!


Na relację TV z naszej uroczystości zapraszamy do telewizji osiedlowej TOM.

Fotogaleria


Inscenizacja wierszy Jana Brzechwy
10-06-2015

Wdniu 10.06 2015 roku odwiedziła nas młodzież z Gimnazjum nr 9 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Dąbrowie Górniczej.

Na najmłodsze grupy w naszym przedszkolu tj: "Krasnoludki" i "Muchomorki" czekała nie lada niespodzianka - przybyli goście zaprezentowali naszym przedszkolakom inscenizacje wierszy Jana Brzechwy. Uczniowie wzorowo wywiązali się ze swoich ról - odegrali je jak zawodowi aktorzy.

 

Świetnie prezentowali się w przygotowanych przez siebie kostiumach. Przedszkolaki z uwagą i ciekawością śledziły akcję przedstawionych utworów. Artyści zachwycali naturalnością oraz swymi umiejętnościami recytatorskimi i aktorskimi.

 

Dzieci gromkimi brawami nagrodziły występującą młodzież. Celem spotkania było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań czytelniczych najmłodszych, poznawanie języka literackiego, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia, a także kształtowanie wrażliwości estetycznej dzieci.

Spotkanie było bardzo udane i z pewnością spełniło te cele!

Fotogaleria


Dzień otwarty
9-06-2015

9 czerwca br. był w naszym przedszkolu dniem wyjątkowym, wtedy właśnie gościliśmy w naszych progach przyszłych przedszkolaków i ich opiekunów.

Po przywitaniu wszystkich serdecznie, swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowały dzieci z grup starszych, po czym naszych gości zaproszono do wspólnych zabaw.

Wszyscy bawili się wyśmienicie przy piosenkach: "Jedzie pociąg z daleka", "Mam chusteczkę haftowaną", "Krasnoludki" i wielu innych znanych i lubianych utworach.

 

Dużo pozytywnych emocji i wrażeń dostarczyły zabawy z kolorową chustą animacyjną - Klanzy. Następnie opiekunowie przyszłych przedszkolaków zaproszeni zostali przez panią dyrektor na wycieczkę po naszym przedszkolu.

W tym samym czasie dzieci poznawały kąciki zabaw i przyglądały się zabawkom, które się tam znajdują. Wszyscy zgodnie bawili się  wybranymi zabawkami.

 

Na pożegnanie dzieci otrzymały w prezencie balonik i słodki upominek.

Trzeba przyznać, że przyszłe przedszkolaki zaprezentowały się wyśmienicie, chętnie brały udział w zabawach grupowych, bezkonfliktowo bawiły się zabawkami w kącikach zabaw.

 

Z niecierpliwością czekamy na nich już od września w naszym przedszkolu !

Fotogaleria


Piknik rodzinny
29-05-2015

W środę 29 maja w naszym przedszkolu - jak co roku - odbył się Piknik rodzinny.

 

Pogoda obdarzyła nas szczodrze swoimi darami, bo było pięknie i ciepło – wymarzony dzień na wspólne rodzinne zabawy. Pani Dyrektor powitała wszystkich zaproszonych gości zgromadzonych na placu przedszkolnym. Pogoda, świetne humory, liczne atrakcje - wszystko to zachęciło rodziców i naszych przedszkolaków do udziału we wspólnej zabawie.

Specjalnie na tę okazję przygotowano liczne atrakcje: pokaz karate, wizytę straży pożarnej ze sprzętem, promowano także zdrową żywność. Dzieci wraz z rodzicami brały udział w różnych konkursach, tańcach i zabawach przy muzyce, które sprawiły dużo radości i uśmiechu.

 

Przedszkolaki jak co roku mogły pomalować twarze oraz dostać wymarzone zwierzątko zrobione z balonów.

Rodzice na chwilę mogli wyjść ze swojej roli i wspólnie ze swoimi pociechami bawić się jak dzieci. Koniec tygodnia minął wszystkim w radosnej, rodzinnej atmosferze, a nasz Piknik dał wszystkim członkom rodziny możliwość wspólnego spędzenia czasu, wspólnej zabawy i wytchnienia w codziennym pośpiesznym życiu.

 

Takie spotkania niewątpliwie wzmacniają więzi emocjonalne dziecka z rodziną, integrują rodziców z przedszkolem oraz stwarzają okazję do aktywnego spędzania wolnego czasu. Pełnią też bardzo ważną rolę w integracji środowiska lokalnego. Sąsiedzi mają możliwość poznać się nawzajem, dzieci mogą w bezpiecznym otoczeniu bawić się i nawiązywać przyjaźnie z rówieśnikami.

Fotogaleria


Obchody Dni Matki i Ojca
26-05-2015

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka.

 

Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem.

Dlatego też co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca.


Z tej właśnie okazji 22, 25 i 26 maja odbyły się uroczyste akademie w każdej grupie.

Sala przedszkolna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Każde dziecko miało możliwość indywidualnego zaprezentowania się przed swoimi najbliższymi. Mali profesjonaliści z dziecięcym wdziękiem, wygłaszali swoje wiersze i śpiewali piosenki.

 

Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków, całusom i uściskom nie było końca.

Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle radosna.
 

Fotogaleria


Sukces naszego przedszkolaka w Konkursie Recytatorskim "Zakurzone wiersze"
12-05-2015

W dniu 30.04.2015 r. w filii nr 18 Biblioteki Miejskiej odbyły się eliminacje do finału konkursu recytatorskiego "Zakurzone wiersze", organizowanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Koło w Dąbrowie Górniczej i Miejską Bibliotekę Publiczną.

 

(Tutaj możesz obejrzeć fotorelację z eliminacji)

 

 

W konkursie udział wzięło ośmioro przedszkolaków z grupy "Smerfy". Wszyscy prezentowali duże zdolności recytatorskie. Decyzją Komisji I miejsce zajął Sebastian Trędowski interpretacją wiersza W. Próchniewicza "Saksofon". Tym samym został reprezentantem naszego przedszkola w finale konkursu.

 

Finał ten odbył się 12.05.2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Sebastian bardzo spodobał się publiczności i jurorom, wykazując się dużymi zdolnościami aktorskimi. Jego występ został doceniony i nasz dzielny przedszkolak zajął II miejsce w konkursie!

 

Cieszymy się bardzo i gorąco gratulujemy Sebastianowi i jego Rodzicom!


Wycieczka na Zamek Królewski na Wawelu
12-05-2015

W dniu 12.05.2015 r. przedszkolaki z grupy "Pszczółki" i "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do Krakowa.
Z uśmiechami na twarzach i we wspaniałych nastrojach udaliśmy się do autokaru, którym Pan kierowca zawiózł nas na Wawel.

Po spokojnej podróży wyruszyliśmy na Zamek, gdzie czekała na nas Pani przewodnik, która chcąc przybliżyć nam dawne dzieje Zamku Królewskiego, przygotowała dla nas niezwykle ciekawe legendy, między innymi: "O królu Kraku i królewnie Wandzie", "O smoku wawelskim", "O Stańczyku, co nawet z królem żartował", "O głowie wawelskiej",
"O dzwonie "Zygmunt"" i "O podziemnym zamku".

 

 Legendy pozwoliły nam lepiej poznać historię Wawelu, a jednocześnie były tak ciekawe, że każdy słuchał ich z ogromnym zainteresowaniem. Zwieńczeniem naszego zwiedzania Zamku, było odwiedzenie "Smoczej Jamy", gdzie dostaliśmy się schodząc po schodach w ceglanej wieży.


Po wszystkich atrakcjach, jakie na nas czekały udaliśmy się w podróż powrotną.

 

Wycieczka była bardzo udana, o czym świadczyły uśmiechy na naszych twarzach, mimo, że byliśmy bardzo zmęczeni.

Fotogaleria


Spotkanie z bajkopisarką Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
11-05-2015

W poniedziałek rano 11 maja, do Filii nr 18 Biblioteki Osiedlowej w Dąbrowie Górniczej, udały się dzieci z grupy "Biedronki", na spotkanie z bajkopisarką, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, która przyjechała z Gdańska – Wrzeszcza, gdzie mieszka i pracuje.


Pani Roksana jest autorką ponad dwudziestu książek dla najmłodszych, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień. Jest również laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i kropka" w roku 2009.

 

Jej książki trafiły na Złota Listę Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Współpracuje z czasopismami "Dziecko", "Miś", "Świerszczyk", a także z Redakcją Dziecięcą Polskiego Radia BIS jako autorka bajek.


Bajkopisarka już od pierwszych chwil nawiązała świetny kontakt z małymi czytelnikami i podbiła ich serca.

Autorce towarzyszyła w spotkaniu maskotka, jedna z bohaterek jej książek - ryjówka Florka. W czasie spotkania Pani Roksana opowiedziała dzieciom, skąd czerpie pomysły do napisania książek. Jak sama przyznała wszystkie opowiadania powstały z obserwacji lub przez przypadek tj. z obserwacji przyrody, zwierząt, dziecięcych zachowań.

 

Podczas zakupów w sklepie z używaną odzieżą pisarka znalazła śmieszną maskotkę z długim ryjkiem. Później dowiedziała się, że jest to ryjówka, jak sama mówi wystarczyło użyć trochę wyobraźni i tak powstała historia o Florce. Pani Roksana podkreśliła, że pisarz musi uważnie obserwować rzeczywistość i proste codzienne czynności, bo właśnie w nich jest najwięcej pomysłów na ciekawe opowieści.

 

Podczas spotkania Pani Roksana czytała najciekawsze i najśmieszniejsze fragmenty swoich książek. Panowała wspaniała atmosfera, było dużo śmiechu i radości.

Pisarka w przystępny sposób przedstawiła również dzieciom trudny proces powstania książki tj. od pomysłu, wyobraźni do napisania, zilustrowania, wydrukowania, oprawienia i umieszczeniu jej w księgarni.
 

Spotkanie z Panią Roksaną Jędrzejewską – Wróbel na pewno można zostać zaliczyć do bardzo udanych i pouczających. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, chętnie zadawały pytania, dyskutowały z pisarką. Na koniec pochwaliły sie, że mają książki autorki w przedszkolnej bibliotece i poprosiły autorkę o ich podpisanie.

Fotogaleria


Wycieczka do "Zaczarowanego lasu"
8-05-2015

W dniu 8.05.2015 r. dzieci z grupy "Żabki" i "Smerfy" wraz ze swoimi paniami udały się na wycieczkę do "Zaczarowanego lasu".

 

Po śniadaniu w wesołych nastrojach wsiedliśmy do autokaru. Czas podróży minął szybko, śpiewając znane nam z przedszkola piosenki dotarliśmy wkrótce do wsi Piaski koło Janowa. Do "Zaczarowanego Lasu" zawiozły nas wygodne tramwaje konne.

 

Po drodze odwiedziliśmy Dom Baby Jagi, rozmawialiśmy z Jasiem i Małgosią, Kopciuszkiem, a wszystko to w prawdziwej, leśnej scenerii. Bardzo smakowały nam ciasteczka od Czerwonego Kapturka, oczywiście zaczarowane…...

 

Po tych wszystkich przygodach udaliśmy się na polanę, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i herbata. Bawiliśmy się wspólnie przy dźwiękach akordeonu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do przedszkola.

Fotogaleria


Zajęcia ekologiczne "Zielona perspektywa"
6-05-2015

Dnia 6.05.2015r. dzieci z najstarszych grup: "Pszczółki", "Biedronki" i "Żabki" uczestniczyły w zajęciach ekologicznych "Zielona Perspektywa" zorganizowanych przez ALBA MZGO.

 

Pani prowadząca pomogła dzieciom w przyswojeniu niezbędnej wiedzy z zakresu segregacji odpadów komunalnych.

 

Przedszkolaki zapoznały się z podziałem pojemników na śmieci, a także same dokonywały segregacji i samodzielnie określały co jest plastikiem, szkłem, metalem czy papierem. Dowiedziały się również, że dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci, a te które można poddać recyklingowi zostają powtórnie przetworzone.

 

No i nasza Ziemia jest piękniejsza, bo czystsza.


Każdy z nas może być ekologiem bez względu na wiek i wzrost, każdy może dbać o naszą planetę, zacznijmy więc razem już dziś! Dzieci za aktywne uczestnictwo w zajęciach otrzymały nagrody.

Fotogaleria


VIII Miejski Konkurs Recytatorski
28-04-2015

"Świat zwierząt w poezji dziecięcej" to hasło VIII Edycji Miejskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 28 kwietnia 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

 

Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania literaturą piękną oraz wyrabianie umiejętności poprawnej wymowy.

 

Naszą reprezentantką była Wiktoria Szczepaniak z grupy "Żabki", która przedstawiła wiersz Jana Brzechwy pt. "Sowa". Pozostali uczestnicy konkursu także przygotowali wiersze związane ze smutkami i radościami życia zwierząt.

 

 

Na scenie pojawił się: piesek, kokoszka, słoń, krecik, gąska, bawół, sowa, bocian, żabka, ślimak, krówka i biedronka. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, każdy starał się jak najlepiej zaprezentować.

 

 

 

 

 

Wiktoria wystąpiła w stroju sowy, ponieważ z tym właśnie ptakiem związany był jej wiersz. Wyglądała świetnie! Jej występ był również wspaniały, nagrodzony gromkimi brawami.

 

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Z niecierpliwością oczekujemy następnej edycji.


Koncert w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach
27-04-2015

 

Przedszkolaki z grupy "Biedronki" i "Żabki"” wzięły czynny udział w koncercie muzycznym, który odbył się w dniu 27.04.2015 r. w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach.


Koncert kameralny dla przedszkolaków zatytułowany "Czym różnią się od siebie saksofony?", prowadzony był przez Panią Reginę Gowarzewską. Bohaterem koncertu był saksofon, należący do młodych instrumentów dętych z rodziny drewnianych, mający zaledwie 150 lat i pochodzący z Belgii.


W ramach koncertu dzieci poznały budowę, wielkość oraz brzmienie różnych saksofonów tj. altowego, tenorowego i barytonowego.
 

 

Studenci Akademii Muzycznej w Katowicach Marcin Majchert i  Jakub Łęba zaprezentowali grę na tych saksofonach podczas koncertu, grając utwory znanych kompozytorów.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w takie utwory jak: "Szklana klatka", "Jesienne liście", "Mały biały osiołek", "Tarantella"czy tango argentyńskie "Liberty tango".

To były naprawdę niezapomniane chwile i ogromne przeżycie dla przedszkolaków!

 

Więcej:  http://www.filharmonia-slaska.eu/koncert

Fotogaleria


Obchody Światowego Dnia Ziemi
22-04-2015

W dniu 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi.

 

Jest to wydarzenie, które ma na celu promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

 

W związku z tym, przedszkolaki z grupy "Pszczółki" zaprezentowały przedstawienie zorganizowane specjalnie na tę okazję.

Wszyscy dowiedzieliśmy się dlaczego tak istotne jest dbanie o środowisko, a także poznaliśmy sposoby, które mogą nam ułatwić jego ochronę.

 

Następnie wspólnie z Panią Dyrektor złożyliśmy przyrzeczenie dotyczące szanowania przyrody i otaczającego nas środowiska.

 

Dzień Ziemi jest bardzo ważnym wydarzeniem, które uświadamia nam, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

 

Fotogaleria


Pierwsza wizyta w szkole
17-04-2015

Fakt pójścia do szkoły stanowi bardzo ważny moment w życiu dziecka i to, w jakim stopniu dziecko poradzi sobie w nowej rzeczywistości zależy od stopnia jego dojrzałości szkolnej. Dlatego też ważnym elementem dla maksymalnego złagodzenia stresu związanego z przekroczeniem progu szkoły jest nawiązanie kontaktów ze szkołą.
 

fot. Anna Zubko/UM w Dąbrowie Górniczej


Z tego powodu w kwietniu wszystkie grupy najstarsze, tj. "Żabki", "Pszczółki" i "Biedronki", pod czujnym okiem wychowawczyń, wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 30 w Zespole Szkół nr 7.

 

Nasze przedszkole współpracuje z tą szkołą, gdyż zdecydowana większość absolwentów naszej placówki uczęszcza właśnie do tej szkoły. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z obiektem oraz nawiązanie kontaktów z przyszłymi wychowawcami.


Swoją wycieczkę po szkole przedszkolaki rozpoczęły od obejrzenia najważniejszych pomieszczeń szkolnych, po których oprowadzała nas bardzo miła Pani - przyszła wychowawczyni.

Dzieci zobaczyły jak wygląda klasa lekcyjna, szatnia, biblioteka, stołówka, świetlica, sala gimnastyczna, pracownie komputerowe, a nawet sekretariat szkolny.

 

Następnie Pani nauczycielka, zaprosiła przedszkolaków do sali multimedialnej, gdzie mogły zapoznać się z nowymi pomocami do nauki tj. z komputerami i tablicą interaktywną.

Z dużym zainteresowaniem dzieci uczestniczyły w lekcji, na której sprawdziły swoje wiadomości i umiejętności z zakresu przygotowania do nauki czytania.

fot. Anna Zubko/UM w Dąbrowie Górniczej

 

Pani prowadząca zajęcia pochwaliła nasze starszaki, że są dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole.
Kontynuacją adaptacji przedszkolaków do szkoły, będzie kolejne spotkanie - prawdziwa lekcja szkolna.

Fotogaleria


Warsztaty projektu "Eko-Odkrywcy"
14-04-2015

W dniu 14 kwietnia dzieci z grupy "Pszczółki" brały udział w kolejnych warsztatach projektu pt. "Eko-Odkrywcy" realizowanego przez Stowarzyszenie Civitas z Dąbrowy Górniczej.


 

Było to ostatnie spotkanie zatytułowane: "Artystyczne śmieciowisko" - warsztaty z obszaru recyklingu.
 

W trakcie zajęcia dzieci zapoznały się z następującą tematyką:

  • Co to są śmieci?

  • Jak je należy segregować?

  • Co to jest recykling i czemu służy?

  • Do czego można wykorzystać odpady?

  • Co ciekawego można zrobić z rolek po papierze toaletowym, z butelek plastikowych, z gazet?

Spotkanie miało formę zabaw plastycznych poruszających problemy segregacji i recyklingu odpadów.
Tematyka spotkania promowała idee powtórnego wykorzystania odpadów w życiu codziennym, w sztuce oraz w zabawie.

 

 

Dzieci wykonały z rolek po papierze toaletowym ulubione przez siebie zwierzęta, a radości i dobrej zabawy nie brakowało!
 

Na zakończenie zajęć i całego projektu dzieci otrzymały odznaczenia "EKO-ODKRYWCA".

Fotogaleria


Zajęcia otwarte w grupie "Krasnoludki"
13-04-2015

13 kwietnia odbyły się zajęcia warsztatowe przygotowane dla rodziców oraz dzieci z grupy "Krasnoludki".

 

Zajęcia były prowadzone przez wychowawczynie grupy oraz przedstawicieli Zespołu Szkół Ekonomicznych – kierunku Technik Technologii Odzieży. Mimo długiej współpracy z ZSE, to pierwszy raz kiedy z umiejętności pozyskiwanych przez przyszłych absolwentów mogli, poza przedszkolakami, korzystać także ich rodzice.

 

Każdy uczestnik warsztatów proszony był o przygotowanie białych bawełnianych koszulek – służących jako "płótno" dla naszych małych i dużych malarzy. Każdy uczestnik miał możliwość stworzenia czegoś co będzie pamiątką dobrej, wspólnej zabawy na lata.

 

Oprócz ekspresji plastycznej, uczestnicy wyrażali się poprzez ekspresję muzyczną, gdy wspólnie tańczyli na dywanie w rytm przedszkolnych hitów.

 

Bardzo dziękujemy Rodzicom za udział w warsztatach: w imieniu Wychowawców, Przedstawicieli ZSE oraz tych najważniejszych uczestników czyli Waszych Dzieci.

Fotogaleria


 Konkurs plastyczny "Wielkanocna Pisanka"
13-04-2015

W dniu 13.04.2015 r. ogłoszone zostały wyniki wewnątrzprzedszkolnego konkursu plastycznego: "Wielkanocna Pisanka".

 

Zadaniem dzieci było wykonanie pisanki dowolną techniką, w formie przestrzennej. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie tym zadaniem, gdyż wpłynęło do nas mnóstwo przepięknych i wyjątkowych prac, które można podziwiać na wystawie w szatni przedszkola.

 

Każda wykonana praca jest niepowtarzalna, dlatego wszystkie zostały nagrodzone i wyróżnione.

 

Dziękujemy za chęć udziału w konkursie oraz za trud włożony w przygotowanie prac konkursowych.


Świat zawodów: technik obsługi turystycznej
18-03-2015

18 marca 2015 r. w naszym przedszkolu ponownie gościliśmy uczniów i nauczycieli z Dąbrowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych.

 

Tym razem w ramach cyklu "Świat zawodów", przybliżali nam tajniki pracy związanego z kierunkiem: Technik Obsługi Turystycznej.

 

Dzieci z grupy:"Żabek", "Krasnali" oraz "Muchomorków", mogły przenieść się we wspaniały świat wyobraźni. Wcielić się w turystów i odbyć podróż do, niektórych krajów Europy.

Odwiedziliśmy: Niemcy, Francję, Hiszpanię, mieliśmy okazję poznać najbardziej znane dla tych państw miasta, ich charakterystyczne budowle, zabytki. Poznaliśmy również zwyczaje ludzi tam żyjących oraz ich słynne (regionalne) potrawy.

 

Nasze podróże miały zabawowy charakter, towarzyszyły im prezentacje multimedialne, piosenki i tańce, były też zmagania torreadorów z bykami, wyścigi pociągów, pokaz mody i dużo innych ciekawych zabaw.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za to, że wzbogaciły naszą wiedzę dotyczącą naszej planety oraz za dostarczenie nam wielu pozytywnych wrażeń. Z niecierpliwością oczekujemy następnego spotkania.

Niejeden z nas będzie chętny, by w przyszłości połączyć prace z podróżami wykonując ten ciekawy zawód.

 

Fotogaleria


Konkurs muzyczny "Gwiazdy to my"
10-03-2015

W dniu 10 marca mieliśmy okazję gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie odbył się konkurs zatytułowany "Gwiazdy to my", zorganizowany przez Przedszkole nr 9 w Dąbrowie Górniczej.
 

Konkurs ten polegał na wspólnym wykonaniu utworu muzycznego przez dziecko wraz z rodzicem. Wybrany utwór mógł pochodzić z dowolnego repertuaru, jednak musiał nawiązywać do tematyki wiosennej.

 

Reprezentantem naszego przedszkola był Tymoteusz Marczewski, który wystąpił wspólnie z mamą i swoją młodszą siostrą, która udzielała mu ogromnego wsparcia.

Ich występ był udany i bardzo się wszystkim spodobał, za co uczestnicy otrzymali gromkie brawa oraz wyróżnienie.

 

Jesteśmy bardzo dumni z ogromnego zaangażowania i znakomitego wykonania utworu.


"Eko-Odkrywcy na tropie wody"
10-03-2015

W Szkołach Podstawowych nr 21 i 25 oraz w Przedszkolach nr 29 i 34 w Dąbrowie Górniczej realizowana jest tegoroczna edycja projektu pod nazwą "Eko-Odkrywcy".

 


Mali Eko-Odkrywcy ruszyli w świat ekologii pewnym krokiem. Wszystkie cztery grupy dzieci biorących udział w programie przeżyły już swoją pierwszą eko-przygodę.
 

 

W dramowej (parateatralnej) konwencji warsztatu maluchy wcieliły się w rolę kosmonautów, specjalnie przeszkolonych do ekologicznych misji ratunkowych. Tym razem ich zadaniem było uratowanie planety Beta Gama 6, której mieszkańcy, jak okazało się po wnikliwej analizie małych detektywów, zużyli dostępne zasoby wodne.

 

Zadanie nie było łatwe: po stworzeniu czterech eko-rakiet, odkrywcy wylądowali na planecie, gdzie odczytać musieli informacje z pozostawionego przez mieszkańców dysku, pomagał im w tym niestrudzenie komputer pokładowy.

 

 

To był dopiero początek … Mali kosmonauci w stanęli przed nie lada problem: jak w grupie złożyć kilka zestawów puzzli , tak by zaangażowany był każdy uczestnik misji ratunkowej. Kiedy wszystkie układanki były gotowe maluchy zdobyły mapę planety, która doprowadziła ich do Strażnika Ostatniej Kropli Wody.

Ta niezwykła i ekscentryczna postać postawiła przed młodymi odkrywcami trzy zadania: przeprowadzić eksperymenty w laboratorium, odpowiedzieć na zagadki skaczącej chmury, odbudować źródło.

 

Podczas pobytu w laboratorium Eko-Odkrywcy, przeprowadzając prawdziwe eksperymenty dowiedli, że woda jest w otaczających nas roślinach, w powietrzu, i we wszystkich żywych organizmach. Podczas spotkania ze skaczącą chmurą dowiadywali się jak oszczędzać wodę, kto mieszka w rzekach i morzach i czym właściwe jest źródło.

Na sam koniec swojej przygody dzieci odbudowały Źródło Dobrych Pomysłów, składając je z kropli, na których każdy przedstawił graficznie swój pomysł na oszczędzanie wody. Misja została wykonana: planeta Beta Gama 6 uratowana przez dzielnych Eko-Odkrywców. A my – Ziemianie, w razie globalnego kryzysu wodnego, wiemy już u kogo szukać pomocy.

 

Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej


XI Miejski Turniej Przedszkolaków "Mały Dąbrowiak"
10-03-2015

W XI Miejskim Turnieju Przedszkolaków "Mały Dąbrowiak" reprezentantką naszego przedszkola była Małgosia Stolorz z grupy "Żabki".

 

 

Konkurs odbył się 10.03.2015 r w pobliskim Przedszkolu nr 34. Każdy z przybyłych uczestników posiadał dużą wiedzę dotyczącą historii powstania naszego miasta, jego herbu i barw umieszczonych na fladze, hejnału, zabytków, charakterystycznych budowli, legend…

 

Oczywiście rywalizacja była zaciekła i towarzyszyło jej wiele emocji.

 

 

Każdy reprezentant był bardzo dobrze przygotowany, z tego też powodu każdy z nich został nagrodzony. Konkursowi towarzyszyła wspólna zabawa, co stanowiło sposobność do poznania nowych kolegów i koleżanek z innych przedszkoli w naszym mieście.


Koncert w Zespole Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej
6-03-2015

W dniu 6 marca przedszkolaki z grupy "Żabki", "Pszczółki" i "Biedronki" zostały zaproszone na koncert do Zespołu Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.


Uczniowie Szkoły Muzycznej przygotowali dla swoich gości wyjątkowy spektakl. Opowieściom o wybranych zwierzętach, towarzyszyła gra na instrumentach, wśród których znalazł się: flet, trąbka, puzon, skrzypce, akordeon, kontrabas oraz ksylofon.

 

Przedszkolaki poznały rodzinę instrumentów oraz brzmienie każdego z nich, wsłuchując się z zaciekawieniem w prezentacje przygotowane przez starszych kolegów.

Dzieci dowiedziały się, że instrumenty mogą być drewniane, blaszane i klawiszowe.
 

 

 

 

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
 


Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy
19-02-2015

Dnia 19 lutego 2015 r. dzieci z grupy „Pszczółki” i „Biedronki” z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy.
 

Nasze przedszkolaki dowiedziały się, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań.
 

Pod czujnym okiem Pani ratownik dzieci mogły praktycznie sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności związane z wzywaniem pomocy, bandażowaniem oraz ćwiczyć na fantomie reanimacje.

Nasz gość był pod dużym wrażeniem przygotowania i wiedzy, jaką posiadają „starszaki” m.in. na temat wykonywania telefonów alarmowych.

 

Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały dyplom małego ratownika.

Fotogaleria


Świat zawodów: technik logistyk
28-01-2015  

 

W dniu 28.01.2015 r. uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, po raz kolejny odwiedzili nasze przedszkole.

Tym razem z zamiarem zapoznania nas z zawodem: technik logistyk.

 

Oczywiście w związku z tym, przygotowali dla nas wiele atrakcyjnych niespodzianek w postaci: prezentacji filmowej, zabaw ruchowych, plansz edukacyjnych oraz mnóstwa ciekawych atrybutów potrzebnych do zabawy.

 

W zajęciach uczestniczyły dzieci z grup: "Żabek", "Pszczółek", "Smerfów" i "Biedronek". Zdobyliśmy wiele interesujących wiadomości dotyczących tego zawodu. A mianowicie: logistyk jest to osoba odpowiedzialna za planowanie i bez niej w naszym codziennym życiu zapanowałby chaos.

 

Dowiedzieliśmy się również, że każdy z nas jest takim logistykiem. Przecież my też planujemy nasze zabawy, gromadzimy w tym celu odpowiednie zabawki, wcielamy się w różne role.

 

Cieszymy się bardzo z tej wizyty i z niecierpliwością oczekujemy następnej.

Fotogaleria


Wizyta w bibliotece
26-01-2015

Dnia 26.01.2015 r. dzieci z grupy „Biedronki”, wybrały się do Miejskiej Biblioteki na osiedlu Mydlice i uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Tematem zajęć było dobre wychowanie.

Na początku Pani Ania (bibliotekarka), przeczytała dzieciom opowiadanie "Magiczne słowa", dzięki któremu dzieci przypomniały sobie słowa świadczące o dobrym wychowaniu. Dowiedziały się też o zasadach ich używania i sytuacjach, w których należy je stosować.
 

Następnie przedszkolaki samodzielnie, w radosnej atmosferze kolorowały kredkami przygotowane przez p. Anię kolorowanki, będące treścią w/w opowiadania.


Na koniec przedszkolaki pooglądały sobie nowe książki i czasopisma dziecięce, zakupione w tym roku.
 

Dziękujemy Pani Ani za interesujące zajęcie i ze zniecierpliwieniem czekamy na następne za miesiąc!

Fotogaleria


Bal karnawałowy
23-01-2015  

Ach, co to był za bal…!


Bajkowe postacie, wróżki, policjanci, królewny, strażacy….. ach któż nie bawił się z nami w rytm muzycznych przebojów w czasie tegorocznej zabawy karnawałowej.

Każda wyjątkowa postać została uwieczniona w obiektywie fotografa, co będzie miłym wspomnieniem szaleństw na parkiecie. Każdy uczestnik tej uroczystości zasłużył na miano Króla i Królowej balu.

 

Oby cały karnawał mijał nam w tak radosnej atmosferze.


Dzień Babci i Dziadka

19-01-2015

Tydzień od 19 do 23 stycznia 2015 roku w naszym przedszkolu obfitował w nie lada atrakcje.

Na początku tego tygodnia gościliśmy bardzo bliskie naszym sercom osoby, dla których przygotowaliśmy z wielką radością specjalną uroczystość.

 

Dzieci od dawna szykowały się na to wydarzenie, w którego przygotowanie włożyły ogrom pracy. Ich starania zostały docenione burzą braw oraz uznaniem. Odświętne stroje, w których prezentowały się na scenie wnuczęta podkreślały powagę uroczystości.

 

Występom towarzyszył słodki poczęstunek oraz uśmiechy i wzruszenie na twarzach przybyłych gości. Po występach Dziadkowie oraz ich wnuczęta mogli rokoszować się chwilą spędzoną razem. Tak wspaniałych gości chcielibyśmy mieć co tydzień.

Fotogaleria