Wydarzenia 2018
 

Rozstrzygnięcie konkursu „Świateczna bombka”
20-12-2018

 

W dniu 20 grudnia 2018 r., rozstrzygnięty został przedszkolny konkurs plastyczny „ŚWIĄTECZNA BOMBKA”.

Wpłynęło 48 prac konkursowych ze wszystkich grup. Te piękne, kolorowe bombki zostały wykonane przez dzieci ( z niewielką pomocą rodziców) różnymi technikami plastycznymi.

 

Wszystkie prace zostały nagrodzone.


 

 

Gratulujemy rodzicom tak kreatywnych i pełnych potencjału twórczego dzieci.

 

Fotogaleria


Spotkania wigilijne w grupach przedszkolnych
18-12-2018

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalny urok. Dla wielu z nas jest to czas radości i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. Jak co roku, zgodnie z tradycją naszego przedszkola w dniach od 18 do 20 grudnia 2018 r., we wszystkich
grupach odbyły się spotkania wigilijne.

Każda grupa zaprosiła swoich rodziców na uroczyste spotkanie wigilijne i wystąpiła  w przedstawieniu bożonarodzeniowym. Mali artyści z wielkim przejęciem odtwarzali role, prezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po występach dzieci
było łamanie się opłatkiem, składanie życzeń i wręczenie upominków dla rodziców.

Świąteczny nastrój każdej grupy podkreślały piękne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja, blask światełek choinkowych i płynące z głośników kolędy.

Fotogaleria


eTwinning
10-12-2018

eTwinning to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w przedszkolach i szkołach europejskich. Dzieci i nauczyciele wykorzystują internet we współpracy z partnerami z innych krajów. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

 

eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych dzieciom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Polskie przedszkola mogą współpracować z placówkami w krajach Unii Europejskiej, a ponadto także z: Islandią, Norwegią, Turcją, Republiką Chorwacji, Macedonią i Szwajcarią.

Ceryfikat przystąpienia do programu

 

Trzy najważniejsze cechy projektów:

 

  1. Wykorzystywanie komputera, internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, kamery, czyli narzędzi akceptowanych przez dzieci i wzbudzających ich entuzjazm;

  2. Języki obce są konieczne do bezpośredniej komunikacji ze szkołą partnerską;

  3. Temat projektu związany z podstawami programowymi, nauka przez zabawę, różnorodne formy aktywności i działania projektowe.

Przystąpienie do programu edukacyjnego eTwinning jest dla przedszkola kolejnym, fascynującym wyzwaniem.

Tegoroczny projekt związany był z tematyką Świąt Bożego Narodzenia - „Our magic Christmas”.

 

Etapy działań:

 

  1. Tworzenie dekoracji oraz kartek świątecznych, wpisanie życzeń w języku polskim, angielskim lub języku danego kraju partnerskiego.

  2. Wysyłanie prac do partnerskich placówek.

  3. Nagranie krótkiej piosenki świątecznej, prezentowanej przez dzieci w języku angielskim.

  4. Zamieszczanie relacji fotograficznej oraz video ze wszystkich etapów prac na platformie TwinSpace, obserwowanie relacji kolegów i koleżanek z innych krajów.

  5. Otrzymanie kartek i dekoracji świątecznych z placówek partnerskich.

  6. Prezentacja wyników współpracy międzynarodowej.

 

Dziękuję osobom, które przygotowały z dziećmi prace dla partnerów projektu.

 mgr Paulina Żak

Fotogaleria


Mikołaj w przedszkolu
6-12-2018

 

Długo oczekiwany przez dzieci dzień nadszedł-spotkanie z Mikołajem. Pomimo braku śniegu, dotarł do naszego przedszkola. Dzieci śpiewały mu piosenki, recytowały poznane w przedszkolu wiersze, rozmawiały z Gościem o różnych ważnych sprawach.

 

Na pożegnanie każde dziecko otrzymało od Mikołaja drobny, słodki upominek.

Fotogaleria


Dzień Pluszowego Misia w grupie „Krasnoludki”
26-11-2018

 

Dnia 26.11.2018 w najmłodszej grupie "Krasnoludki" odbyło się radosne Święto Pluszowego Misia.

 

Dzieci przedstawiły swoje ulubione pluszaki przyniesione z domu oraz zaśpiewały im "Happy birthday". Przez cały dzień odbywały się zabawy ruchowe i muzyczne z misiami, zajęcia konstrukcyjne, zagadki i zabawy plastyczne.

 

Święto zakończyło się słodkim poczęstunkiem - misiami „Haribo”.

-

Miejski Konkurs „Bajki Mojego Dzieciństwa – wiersze o Polsce z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”
20-11-2018

 

W dniu 20.11.2018 r. w Przedszkolu nr 39 w Dąbrowie Górniczej odbyła się X Edycja Miejskiego Konkursu „Bajki Mojego Dzieciństwa – wiersze o Polsce z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Uczestnicy mieli wykazać się znajomością symboli narodowych, polskich obrzędów i zwyczajów oraz wierszy: „ Barwy ojczyste” i „Wisła” Cz. Janczarskiego oraz „ Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy.
 

Nasze przedszkole reprezentowała Hania z grupy „Pszczółki”, która poradziła sobie świetnie z wykonaniem wszystkich zadań konkursowych. Serdecznie gratulujemy!

Na zakończenie konkursu zostały wręczone nagrody – ksiązki i dyplomy dla uczestników.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja Biało-Czerwona”
9-11-2018

W dniu 09.11.18 r odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, którego przedmiotem było stworzenie pracy plastycznej pt. „Moja Biało Czerwona”.

Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych oraz zachęcanie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. Na ręce organizatorów oddano prace wykonane różnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów. Wszystkie prace wzbudziły podziw jury, a ich autorzy zasługują na pochwałę i wielkie brawa. Wyłonienie zwycięzcy było naprawdę trudne.

Laureatami I miejsca zostały ex aequo: Alicja z grupy „Żabki” i Ola z grupy „Muchomorki”.

 

Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie jeszcze raz gratulujemy.


Uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości
9-11-2018

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny.

Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu - przywiązania do Ojczyzny, szacunku dla polskich symboli narodowych, poczucia więzi z ziemią rodzinną.

W dniu 9 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości, podczas której wystąpiły dzieci z grupy „Muchomorki” prezentując piękny program artystyczny, a o godzinie 11.11 wszystkie przedszkolaki zaśpiewały cztery zwrotki hymnu, biorąc udział w biciu rekordu „Dla Niepodległej”.
 

Uroczystość była piękna i wzruszająca, a dzięki telewizji osiedlowej mogli ją zobaczyć wszyscy rodzice.

 

 

 Na zakończenie zostały wręczone nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego „Moja Biało-Czerwona”.

Wszystkim nagrodzonym dzieciom gratulujemy!

Fotogaleria


Bieg Siemowita
7-11-2018

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę zorganizowaliśmy w przedszkolu dla wszystkich naszych przedszkolaków „Bieg Siemowita”.

Pogoda nam dopisała i wszystkie grupy mogły w ten sposób uczcić tę wyjątkową rocznicę. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal i słodką nagrodę, a najszybsze osoby z każdej grupy- dyplom uznania.

Emocji nie brakowało, a wszystkie dzieci bardzo dobrze się bawiły.

Fotogaleria


Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w grupie „Pszczółki”
24-10-2018

W naszym przedszkolu dbamy, aby nasi wychowankowie potrafili się właściwie zachować także w sytuacjach trudnych. Dlatego też w dniu 24.10.2018 r., w grupie "Pszczółki" (grupa 6-latków), odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

Szkolenie to przeprowadzili bardzo profesjonalnie policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Panowie policjanci, będący jednocześnie ratownikami medycznymi pokazali dzieciom jak sprawnie i bezpiecznie pomóc poszkodowanym w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Pod czujnym okiem policjantów dzieci wcielały się w rolę poszkodowanych oraz ratowników, uczyły się jak sprawdzić czy dana osoba jest przytomna i co robić jeżeli na miejscu zdarzenia nie ma osoby dorosłej. Uczyły się także opatrywania ran oraz bandażowania. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami i mamy nadzieję, że zyskały wiele nowych wiadomości i umiejętności.

Panom Policjantom bardzo dziękujemy za profesjonalne i ciekawie przeprowadzone szkolenie.

Fotogaleria


Pasowanie na Przedszkolaka
16-10-2018

W dniu 16 października 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Ten dzień był wyjątkowy dla dzieci i dla społeczności przedszkolnej.

Dzieci pięknie się zaprezentowały, recytując wiersze, tańcząc i śpiewając piosenki. Po części artystycznej dzieci złożyły przysięgę, a Pani dyrektor pasowała je na pełnoprawne przedszkolaki. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i zakończyły ten ważny dzień słodkim poczęstunkiem.

 

W uroczystości uczestniczyła Rada Rodziców oraz telewizja osiedlowa TV TOM, dzięki której relację z tego wydarzenia mogli obejrzeć wszyscy zainteresowani.

Fotogaleria


Drzewo na Stulecie Niepodległości
11-10-2018

W dniu 11.10. 2018 r. nasze przedszkolaki wraz z opiekunami wzięły udział w akcji symbolicznego nasadzenia drzew z okazji setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola chcąc uczcić tę ważną rocznicę spotkały się w ogrodzie przedszkolnym,gdzie z pomocą dorosłych, wspólnie posadziły klon. Teraz trzeba się nim dobrze opiekować, aby urósł jak największy przez następne 100 lat.

Fotogaleria


Rozstrzygnięcie konkursu "Jesienny bukiet"
04-10-2018

Dnia 04.10.2018 r. w naszym przedszkolu zostały ogłoszone wyniki wewnętrznego konkursu „Jesienny bukiet”.

 

Celem konkursu było rozwijanie inwencji twórczej przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych oraz rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody, bogactwem roślinności, barw i kształtów.Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i ich rodziców, z czego się bardzo cieszymy.

Wszystkie przygotowane prace były bardzo pomysłowe, wspaniałe i niepowtarzalne! Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

 

Zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

Fotogaleria


Spotkanie z alpakami
01-10-2018

W dniu 1 października 2018 r., do naszego przedszkola przyjechały alpaki z opiekunami.

Alpaki to południowoamerykańskie, trawożerne ssaki,pochodzą z rodziny wielbłądowatych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały zwierzęta - większość z nich widziała je na żywo po raz pierwszy. Podczas spotkania dzieci karmiły i przytulały miłe i delikatne zwierzęta.

Alpaki mają bardzo łagodne usposobienie i często stosowane są różnorodne terapie z ich udziałem. Zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli spotkanie było bardzo sympatyczne i ciekawe.

Fotogaleria


Spotkanie z autorką książek dla dzieci
27-09-2018

W dniu 27.09.2018 przedszkolaki z grup „Muchomorki” i „Pszczółki” spotkały się z panią Agnieszką Frączek - poetką i autorką książek.

Dzieci dowiedziały się co było inspiracją do powstania niektórych utworów, a także ile osób uczestniczy w procesie wydawniczym, jaką rolę odgrywa redaktor i ilustrator.

Po spotkaniu pozostały miłe wspomnienia i pamiątkowa dedykacja autorki.


Wycieczka do Przybynowa
25-09-2018

Nasze Przedszkolaki dnia 25.09.18r. odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne „Pod Skałką” w Przybynowie.

Dzieci z grupy „Smerfy”, „Biedronki” i „Żabki” uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych; dowiedziały się skąd się bierze mleko (miały możliwość dojenia sztucznej krowy), poznały tajniki wyrobu masła domowym sposobem i delektowały się jego smakiem.

Zwiedzały także Skansen Wsi Jurajskiej – chaty z XIX/XXw. To była podróż niezwykła podróż w czasie.
 

Kolejną atrakcją była możliwość karmienia zwierząt w mini-zoo. Przy tej okazji dzieci poznały imiona zwierząt nadane im przez właścicieli. Po pysznym poczęstunku (a było wiele smakołyków!), dzieci wróciły do przedszkola zadowolone, uśmiechnięte i pełne wrażeń.

Fotogaleria


Dogoterapia
19-09-2018

Dnia 19 września nasze przedszkolaki miały bardzo ciekawe spotkanie. Pod kierunkiem wykwalifikowanego trenera uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem.

 

Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogiem, odpowiednio podejść do psa, pogłaskać go. Ćwiczyły także postawę obronną w wypadku ataku psa.
Berneński pies pasterski o wdzięcznym imieniu „Danka” sprawił dzieciom mnóstwo radości i wykazał się wielką cierpliwością i spokojem.

 

Te ciekawe zajęcia dostarczyły przedszkolakom wiele nowych, ważnych informacji i dużo radości. Kontakt z przyjaznym czworonogiem będą na pewno długo wspominać.

Fotogaleria


"Ekoodkrywcy szukają wody"
22-03-2018

Dzieci z grupy „Muchomorki” z pomocą fundacji Civitas, zamieniły się w Ekoodkrywców.

Muchomorki poleciały w kosmos skonstruowaną przez siebie rakietą, pomogły miłemu kosmicie uporać się z problemem braku wody. Podczas zajęć dowiedziały się też jak ważna jest woda w naszym życiu, skąd można ją pozyskać oraz dlaczego należy ją oszczędzać.

 

Z niecierpliwościa czekają już na następne zajęcia z fundacją "Civitas".

Fotogaleria


Konkurs "Gwiazdy to my"
21-03-2018

 

W pierwszy dzień wiosny 21.03.2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbył się konkurs zorganizowany przez Przedszkole nr 9 w Dąbrowie Górniczej p.t. "Gwiazdy to my".

 

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie wybranej przez siebie piosenki wraz z rodzicem.

Reprezentantem naszego przedszkola była Lena z grupy "Pszczółki" wraz ze swoją mamą, która akompaniowała jej na pianinie.

 

Lenka wykazała się wielki talentem wokalno-muzycznym zajmując I miejsce w tym konkursie.


Serdecznie gratulujemy Lence i jej mamie wspaniałego występu i życzymy dalszych sukcesów.


Powitanie wiosny
21-03-2018

21 marca 2018 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji powitania wiosny.

Kolejną porę roku przywitano tańcem i śpiewem - dzieci z grupy "Muchomorki" przygotowały wraz z wychowawcami i pomocą rodziców wspaniałe przedstawienie.

Wszyscy świetnie się bawili, a piękne stroje aktorów i tancerzy budziły prawdziwy podziw publiczności!

Fotogaleria


Podsumowanie konkursu plastycznego „Zdrowe ząbki mam, bo o nie dbam”
20-03-2018

Konkurs plastyczny „Zdrowe ząbki mam, bo o nie dbam”, został zrealizowany aby uczcić Światowy Dzień Jamy Ustnej który przypada 20.03.2018 r.

 

Głównym celem konkursu było, kształtowanie i promowanie postaw prozdrowotnych dzieci i młodzieży, wdrażanie troski o poprawę stanu zdrowia jamy ustnej i zapobiegania próchnicy, oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni.
 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Wszystkie prace wykonane przez uczestników były piękne, wyjątkowe i często bardzo pracochłonne. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a niektórzy wyróżnienia i nagrody książkowe.
 

 

Serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności wszystkim uczestnikom!
Zachęcamy naszych małych artystów do udziału w następnych konkursach.

Fotogaleria


„Zagłębiowski Alarm Smogowy”
15-03-2018

Dzieci z grupy „Muchomorki” i „Smerfy” 15.03.2018 r. uczestniczyły w zajęciach pt. „Zagłębiowski Alarm Smogowy”.

Dowiedziały się z nich o tym, co to jest smog i skąd się bierze. Wiedzą już jak ważne dla naszego zdrowia jest czyste powietrze oraz co mogą zrobić by o nie zadbać.

Fotogaleria


Bal karnawałowy
26-01-2018

W dniu 26.01.2018 odbył się w przedszkolu wyczekiwany przez wszystkich Bal karnawałowy.

Od rana w naszym przedszkolu można było spotkać bajkowe wróżki, superbohaterów, wojowników ninja oraz innych wesołych przebierańców.

Zabawa była przednia!

Fotogaleria


Dzień Babci i Dziadka
21-01-2018

Najważniejsze styczniowe święta, to dla przedszkolaków Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki każdego roku zapraszają do przedszkola swoje babcie i dziadków, żeby wspólnie uczcić ich święto, podziękować im za miłość, opiekę i codzienną troskę.


Bardzo przejęte dzieciaki, zaprezentowały swoim najbliższym program artystyczny który ćwiczyły z wielkim zaangażowaniem przez wiele dni. Wiersze dedykowane babciom i dziadkom, piosenki śpiewane specjalnie dla nich, tańce oraz inscenizacje muzyczne, złożyły się na przedstawienie, które dzieci zaprezentowały zaproszonym gościom. Na koniec przedszkolaki wręczyły pamiątkowe laurki swoim ukochanym babciom i dziadkom, oraz zaprosiły ich na słodki poczęstunek.


To były wyjątkowe dni, pełne radości, uśmiechu. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Jeszcze raz życzymy samych spokojnych i radosnych dni, pełnych miłości i wdzięczności ze strony wnucząt.

Fotogaleria